TOKYO, Japonya

Tokyo – Japonya’nın başkenti ve dünyanın en kalabalık Metropolüdür. Japonya’nın 47 eyaletinden biridir. Yüz ölçümü 600 km² olup, 35 milyon nüfusu barındırır. Kültürel yapısı, sahip olduğu tapınakları, müzeleri ve büyük parkları Doğu Asya’nın incilerinden bir tanesidir Tokyo.

1868’den önce Tokyo, Edo olarak biliniyordu. 16. yüzyılda küçük bir kale kasabası olan Edo İmparatorluğun buraya taşınması ile Kyoto ile yer değiştirerek başkent oldu.

İmparatorluk ailesi burada ikamet etmektedir.

Tokyonun büyük bölümü 1923’teki Büyük Kanto Depremzede ve 1945’teki hava saldırılarında tahrip edildi.

1950’li yıllardan sonra teknoloji ve finans sektöründe büyük gelişmeler sağladı. Tokyo Borsası, NewYork Borsasının ardından dünyanın en büyük ikinci büyük borsası unvanını aldı.

Bugün ışıl ışıl caddeleri, devasa büyüklükteki binaları, telaşlı ve koşuşturmaca içerisindeki insanlarıyla Tokyo, dünyamızda görülmesi gereken şehirler listesindedir.

Tokyo dünyanın en pahalı şehirlerinin başında gelir. Çok güvenli bir şehirdir. İnsanları da sizi şaşırtacak derece yardımsever ve güler yüzlüdür.

Tokyo ile saat farkımız 6 saat ileridedir.

İstanbul Tokyo uçuşu 12 saat civarında gerçekleşir.

Metro ile ulaşım çok rahat ve kullanışlıdır. ( Japonya’da Ulaşım yazımda bahsetmiştim.)

Tokyo Narita Hava alanı

Biz Japonya’nın büyük bölümünü gezmek için THY ile Tokyo Narita hava alnına geldik. Burada İstanbul’dan temin ettiğimiz JR PASS pasomuzu kullanıma açtırdıktan sonra JR Sobu/Narita Line Rapid for Tokyo treni ile tokyo merkeze ulaştık. Burada 1 gece konaklayıp Diğer şehirleri dolaştıktan sonra son 3 gün Tokyoyu gezmeye başladık.

Aşağıda Tokyo tren yolu şemasını göreceksiniz

 

 

Tokyoyu gezerken birkaç bölgeye ayırıp gezmekte fayda var. Çok büyük bir metropol olduğu için plansız gezerseniz hem çok yorulur hem de vakit kaybedersiniz.

Dört ana bölgeye ayırıp gezebiliriz. Zamanı olanlar için 5. Bölge olarak şehir dışı yakın yerleri de tercih edebilirler.

1-Merkez Tokyo

2-Kuzey Tokyo

3-Güney Tokyo

4-Batı Tokyo

Hangi bölgelerde nereleri görebiliriz i aşağıda listeliyorum.

TOKYO MERKEZ

MERKEZ TOKYO

 1. Tsukiji Balık pazarı
 2. Akihabara
 3. İmparatorluk sarayı
 4. Ginza
 5. Yasukini Mabedi
 6. Tsukishima
 7. Yurakucho
 8. Marunouchi
 9. Koishikawa Korakuen
 10. Imperial East Garden

1-TSUKİJİ BALIK PAZARI

Tsukiji Market, Tokyonun merkezinde balık, meyve ve sebzeler için geniş bir toptan pazardır. Tokyodaki yiyecek ve içeceklerin dağıtımını yapan ondan fazla toptan pazarın en ünlüsü. Tsukiji Pazarı, dünyanın en büyük balık pazarlarından biri olarak bilinir ve günde 2.000 ton deniz ürünü işlemektedir.

Tsukiji Market, toptan satış işinin ve ünlü ton balığı ihalelerinin çoğunun gerçekleştirildiği bir iç pazardan ve perakende mağazaları ile restoranların halka arz ettiği bir dış pazara sahiptir.

Dış Pazar halka açıktır, burada birçok balık restoran bulunmaktadır. Taze balık ve Suşi yemek için uygundur.

Buraya Tokyo İstasyonundan Marunouchi Metro Hattı M17 den binip M16 Ginza da inip Hibaya hattına aktarma yapıp H08’den binip H10 Tsukiji istasyonunda inip ulaşabilirsiniz. 170 Yen

Tsukiji Dış pazarda karışık balık siparişi verdik. Yukarıdaki ürünleri servis ettiler. Göründüğü gibi hepsi çiğ balık, biraz pişirir misiniz dedik soldaki tabağı biraz pürmüz ateşine tutup getirdiler. Zorlandık ama yine de bitirdik. Bu menü iki kişilik 4.200 Yen

2-AKİHABARA BÖLGESİ

Eski bir yerel tapınaktan sonra Akiba olarak da anılan Akihabara, birçok elektronik mağazası ile ünlü Tokyo merkezindeki bir bölgedir. Pazar günleri, ilçenin ana caddesi olan Chuo Dori, 13: 00-18: 00 (Ekim-mart arası saat 17:00’a kadar) arası trafik trafiğine kapalı.

Burada yüzlerce küçüklü büyüklü elektronik mağazalar cadde ve sokaklara dağılmış bir şekilde sıralanmıştır. En yeni bilgisayarlar, kameralar, televizyonlar, cep telefonları, elektronik parçalar ve ev aletlerinden ikinci el ürünlere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken şey ülkemizdeki Voltaj ve standartlara uygunluğu kontrol edilmesidir.

Akihabara ya ulaşım, Tokyo İstasyonundan JR Yamanote veya Keihin-Tohoku Hattı ile iki durak mesafededir.

Akihabara Electric Town

3-İMPARATORLUK SARAYI

Imperial Palace, Nijubashimae Station

Edo kalesinin üzerinde yer alan bir saray olan Tokyo Sarayı, merkezde yer alıyor. Etrafındaki hendeklerle savunma sağlayan bu yapı, büyük duvarlar ile korumasını sağlamlaştırmış.       Edo Kalesi, Japonyayı 1603’ten 1867’ye kadar yöneten Tokugawa shogunun kontrolündeydi. 1868 de shogunluk devrildi ve başkent buraya taşındı. 1888 de yeni bir İmparatorluk sarayı inşaatı başlandı. 2. Dünya savaşı sırasında oldukça büyük bir hasar gören saray, restore edilerek, yeniden hayata döndürülmüş.  İmparatorluk ailesi burada yaşamaktadır.

Sarayın iç alanları genellikle halka açık değildir. Sadece 2 Ocak’ta (Yeni Yıl Kutlaması) ve 23 Aralık’ta ( İmparatorun Doğum günü ) ziyaretçiler, iç saray alanlarına girebiliyor. İmparatorluk Sarayı, Tokyo İstasyonu’na on dakikalık yürüme mesafesindedir.

Daha önce Edo Kalesi olan İmparatorluk Saray’ının çevresinde halen eskiden kalan su dolu hendekler bulunur. Gösterişli kapılar ve eski nöbetçi kuleleri sarayın etrafında belirli aralıklarla konuşlandırılmıştır. Ana girişe zarif Nijubashi (Çifte Köprü) ile ilerlenebilir olup özel günlerde halka açıktır. Doğu Bahçesi (Higashi Gyoen) bir zamanlar kalenin en yüksek kulesinin bulunduğu yerdir. Her mevsime özgü çiçeklerin süslediği bu bahçe, ideal bir dinlenme yeri olarak herkese açıktır.

Tokyo İmparatorluk Sarayı

4-GİNZA

Marunouchi den 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde, şık alışveriş merkezleri ve yanıp sönen parlak neon ışıkları ile dünyaca ünlü Ginza semti bulunur. Kabukiza Tiyatrosu hemen yanı başınızda yükselir. Ginza Japonca da Gümüş Nane anlamına gelir.

Hafta sonu öğleden sonra Chuo Dori Caddesi trafiğe kapatılarak keyifli bir alışveriş bölgesine dönüşür.

 

5- YASUKİNİ MABEDİ

Yasukuni Mabedi, Japonya’nın savaşta ölenler anısına yapılan Tokyonun merkezindeki bir Şinto mabedidir. Tapınak, 1869 yılında, ülkesi için savaşta ölen ve barışçıl bir Japonya’nın temelini oluşturmaya yardım etmek için hayatlarını feda edenleri anma amacıyla kuruldu.

Satsuma İsyanı, Birinci Çin-Japon Savaşı, Rus-Japon Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, Mançurya Olayı, İkinci Çin’deki Meiji Restorasyonu’na eşlik eden çatışmalarda Japonya için ölen yaklaşık 2,5 milyon insanın ruhları -Japon Savaşı ve Pasifik Savaşı, Yasukuni Tapınağında, kayıt altına alınan herkesin isminin, kökeninin ve tarihinin ve ölüm yerinin not edildiği yazılı kayıtlar şeklinde yer almaktadır.

Mabede giriş ücretsizdir.

Yasukini Mabedi

6-TSUKİSHİMA

Tsukishima (ay adası) Tokyo Körfez’inde Tsukiji balık pazarının hemen karşısındaki insan yapımı bir adadır. Bir kargo kanalının inşası sırasında körfezden çıkarılan toprak kullanılarak yaratılmıştır.

Tsukishima da en iyi, Monjayaki’lerin yapıldığı restoranları bulabilirsiniz. Monjayaki deniz ürünleri, et ve sebzeler gibi farklı malzemelerle hazırlanan bir çeşit akıcı kreptir. Tsukishima İstasyonu’na sadece birkaç adım mesafede, Nishinaka Caddesi’nde birçok monjayaki restoranları bulunmaktadır.

7-YURAKUCHO

Tokyo İstasyonunun bir durak güneyinde bulunur. Geniş bir alışveriş ve yeme içme mekanlarına sahiptir. Köprü üstünden geçen JR Yamanote Tren hattının alt kısmında birçok restoranlar bulunmaktadır. Bu restoranlarda otantik İzakaya ve Yakitori yemeklerini yiyebilirsiniz.

Yurakucho istasyonun doğu tarafında Ginza bölgesi yer almaktadır.

Tokyonun en büyük Bic Camera elektronik mağazalarından biri hemen istasyonun arkasında yer almaktadır. 8 kattan oluşan bu binada her türlü elektronik ürünleri ve kameraları bulabilirsiniz. Bic Camera da aynı zamanda Tokyo Günlük veya 3 günlük Pass biletleri de satılmaktadır. Biz buradan temin etmiştik. 3 günlük 1.500 Yen.

Yurakucho Bölgesinde, JR Yamanote Hattı, JR Keihin-Tohoku Hattı ve Yurakucho Metro Hattı üzerindeki Yurakucho İstasyonunu bulunmaktadır. Gezileriniz in bir çok yerinde bu istasyonu kullanabilirsiniz.

8-Marunouchi

İmparatorluk sarayı ve Japonya’nın en işlek tren istasyonlarından biri olan ve birçok Shinkansen hattının terminali olan Tokyo İstasyonu Tokyo arasında Japonya’nın en büyük iş merkezi Marunouchi bulunur. Eskiden Edo kalesinin dış kısımlarında bulunan Marunouchi sarayla irtibatı olan önemli kişilerin ikamet ettiği bir bölgeydi. Bu bölgedeki eski binaların yerini her geçen gün yeni ve görkemli ofis binaları, mağazalar ve restoranlar almakta olup, bölge bu haliyle pek çok ziyaretçi için bir çekim merkezi haline gelmektedir.

9-Koishikawa Korakuen

Koishikawa Korakuen, Tokyonun en eski ve en iyi Japon bahçelerinden biridir. İktidardaki Tokugawa ailesinin Mito kolunun Tokyo konutunda erken Edo Döneminde (1600-1867) inşa edilmiştir. Koishikawa, bahçenin içinde bulunduğu ilçedir.

Koishikawa Korakuen bütün yıl boyunca çok hoş görüntülere sahiptir, ancak sonbaharda yaprakların sararmasıyla özellikle Kasım ayı sonlarında ve Aralık ayı başında ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. . Bahçenin üç göletinin etrafında turuncu ve kırmızıdan oluşan canlı tonlara dönüşen düzinelerce akçaağaçlar dikilmiştir. Bahçenin güneydoğu köşesine yakın sonbaharda altın sarısı olan ginkgo ağaçlarından oluşan bir korusu da vardır.

Bahçe şubat ayının ortasından mart ayına kadar erik sezonunda ve genellikle mart ayı sonu ve nisan ayı başında gerçekleşen kiraz çiçeği mevsiminde güzeldir ve bahçenin giriş kapısının etrafında birkaç erken çiçek açan ağlayan kiraz ağacına sahiptir. Bahçenin arkasına doğru bir pirinç tarlası da bulunmaktadır.

Giriş: 300 yen

Koishikawa Korakuen

10-Imperial East Garden

İmparatorluk Sarayı Doğu Bahçeleri ( Tokyo Higashi Gyoen) iç saray alanının bir parçasıdır ve halka açıktır. Edo Kale’sinin en içteki savunma çevreleri, honmaru (“ana daire”) ve ninomaru (“orta daire”) eski siteleri. Ana binaların hiçbiri bugün kalmamıştır, ancak hendekler, duvarlar, giriş kapısı ve muhafızlar hala durmaktadır.

KUZEY TOKYO

 

KUZEY TOKYO

 1. Tokyo Ulusal Müzesi
 2. Tokyo Skytree
 3. Asakusa
 4. Sensoji Tapınağı
 5. Edo-Tokyo Müzesi
 6. Rikugien
 7. Ueno Park
 8. Tokyo Solomachi
 9. Yanaka
 10. Botanik Bahçesi
 11. Sumudia Akvaryumu
 12. Ameyoko
 13. Ikebukuro
 14. Kappabashi Caddesi
 15. Ryogoku
 16. Sugamo

2-TOKYO SKY TREE KULESİ

Tokyo Skytree, şu anda Japonya’nın en yüksek ve dünyada Burç Halife’den sonra en yüksek 2’inci kulesidir. 634 m yüksekliktedir. Geceleri LED ışıklarla aydınlatılmaktadır. Aslında Tokyo Kulesi ile aynı görevi taşır.

Tokyo Sky Tree Kulesi

3-ASAKUSA

Alışveriş ve eğlence merkezleri, Tokyonun eski zamanlarda nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, Asakusa semtini görmelisiniz. Dar arka sokaklar, kimonodan el yapımı taraklara kadar çeşitli geleneksel eşyalar satan dükkanlar ve eski binalar… Renkli dükkanları ile Asakusa Kanon Tapınağı hediyelik eşya almak için idealdir.

Asakusa Nakamise caddesi

 

4-SENSO-Jİ TAPINAĞI

Tokyo’da ki en eski dini tapınaktır. Sensoji tapınağı şehirdeki en popüler Budist noktasıdır. II. Dünya Savaşında tapınağın neredeyse tamamı yıkıldı. Sadece doğu kapısı sağlam kaldı. Taito’nun kuzey tarafındadır. Asakusa istasyonundan kolayca ulaşabilirsiniz. Tapınak 7/24 açıktır. Ana salon ise sabah saat 6’dan akşam 5’e kadar açıktır. Giriş ücretsizdir.

 Senso-ji tapınağı

 

 

7-UENO PARK

Ginza ve Yurakucho’nun baş döndürücü neonların dan uzaklaşıp ferah Ueno semtine geldiğinizde sizi şehirdeki en büyük park olan Ueno Parkı karşılar. Nisan ayının başlarında bu parkı, soluk pembe renkli kiraz çiçekleri sarmalar. Sayısız ziyaretçi ve şenlik çinin akın akın geldiği bu park, çok çeşitli müzeleri ile büyük bir kültür ve sanat merkezidir.

 

Tokyo National Museum
Kiyomizu Kannon Temple: Giriş serbest
Kaneiji Temple: Giriş serbest

 

 

 

 

 

 

 

 

Toshogu Shrine

 

 

 

 

 

 

 

 

Bentendo: Giriş serbest
Ueno Zoo: Giriş 600 yen

 

 

 

 

 

 

 

 

BATI TOKYO

BATI TOKYO

 1. Şibuya
 2. Shinjuku
 3. Meiji Tapınağı
 4. Harajuku
 5. Shinjuku Gyoen
 6. Yoyogi Park
 7. Nakano Brodway
 8. Hükümet Binası
 9. Kagurazaka
 10. Yebisu Bahçeleri

2-SHİNJUKU CADDESİ 

Tokyo’nun Shinjuku İstasyonunu çevreleyen alan, canlı eğlence mekanları, ofis binaları ve alışveriş kompleksleri sunmaktadır. Shinjuku, zengin yeraltı pazarları ve keşfedilecek canlı alışveriş merkezleriyle zengin Tokyo alışveriş bölgelerinden biridir.
Büyük mağazalarda dünyaca ünlü markaların bölümleri bulunmaktadır. Lüks markalardan ucuz pazar tezgahlarına kadar her şey buradadır. Takashimaya Times Meydanı, Odakyu ve Lumine mağazalarının renkli vitrinleri bölgeyi aydınlatır.

Shinjuku alışveriş bölgesinin üç ana alanı vardır. West Exit, büyük mağazalar ve elektronik perakendecilere sahiptir. Güneyde, daha kaliteli butikler bulacaksınız. Doğuda ise bir dizi üst seviye marka ile Shinjuku-dori Caddesi bulunmaktadır.

3-MEİJİ SHINJU TAPINAĞI

Modern Japonya’nın ilk imparatoru olan Meiji’nin ruhunu tanrılaştırmak için yapılmıştır. Japon tarihi kaynaklarına göre 19. ve 20. yüzyıllarda Japonyayı modernize ettiği bilinen İmparator Meiji ve İmparatoriçe Shoken’e adanan tapınak, 1912 yılında imparatorun ölümünden sonra onun hala yaşadığını göstermektedir.

                                                                                                                                                                                                 Meiji Shinju Tapınağı

 

 

 

GÜNEY TOKYO

GÜNEY TOKYO

 1. Odaiba
 2. Doğa Enstitüsü
 3. Roppongi Tepeleri
 4. Naka-Meguru River
 5. Tokyo Kulesi
 6. Sengakuji Tapınağı
 7. Zozoji Tapınağı
 8. Tokyo Deniz Otobüsü
 9. Kyu Shiba Rikyu
 10. Tokyo Mid Town
 11. Roppongi
 12. Akasaka Sacas
 13. Shiodome
 14. Shinagawa
 15. Toyosu

1-ODAİBA

Deniz doldurularak yeni bir yerleşim birimi yapılmış muhteşem bir bölgedir.

Tokyo Limanının yeniden kullanılabilir hale getirilmiş toprakları üzerinde bulunan Odaiba, başkentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olup geniş bir alışveriş merkezi ile kaplıca eğlence merkezi Ooedo-Onsen Monogatari’ye de ev sahipliği yapar.

 

 

 

 

 

3-ROPPONGİ TEPELERİ

Gece eğlencelerinin merkezi. Şehrin panoramik manzarasını görebileceğimiz bir tepe.

Bu bölgede bulunan şehrin en büyüklerinden biri olan Mori Tower ,  360 derecelik bir şehir manzarası sunmaktadır.

53.katında bulunan gözlem evinden özellikle geceleri muhteşem Tokyo manzaralarını resimleyebilirsiniz.

Roppongi Tepeleri ve Tokyo Mid town Alış veriş yapmak, sake içip yemek yemek için ideal bir bölgedir.

Mori’nin bahçesinden

4-TOKYO KULESİ

Tokyo Kulesi Japonya’nın Tokyo şehrinde, Minato-ku’daki Shiba Parkındadır. 333 metre yüksekliğinde ve 4000 ton ağırlığındadır. Kulenin tasarımı Paris’teki Eiffel Kulesi baz alınarak yapılmıştır.

 

5-NAKA-MEGURU RİVER