NARA, Japonya

Japonya’nın ilk başkenti 710 yılında, şu anda Nara olarak bilinen şehir olan Heijo’da kuruldu. Şehrin güçlü Budist manastırlarının nüfuzu ve politik istekleri hükumete karşı ciddi bir tehdit haline geldiğinde, başkent 784’te Nagaoka’ya ve birkaç yıl sonra Kyoto’ya taşındı.

Nara ya, Kyoto ve Osaka’dan bir saatten kısa bir sürede ulaşılabilmektedir. İlk başkent olarak geçmişinden dolayı, Japonya’nın en eski ve en büyük tapınaklarından bazıları dahil olmak üzere tarihi hazinelerle doludur. UNESCO Dünya Koruma Mirası Listesinde bulunmaktadır.

Bu günkü gezimizi NARA olarak planladık. Kyoto istasyonundan JR NARA LİNE Rapit servis treniyle 45 dakikada Nara’ya vardık. JR PASS biletimiz olduğu için trene ücret ödemedik. Normalde 710 Yen ücret alıyorlar.

Kyoto-Nara tren seferi

Bu gün biraz şanssızız, çünkü yağmur altında gezimizi yapacağız. Marketten birer adet şemsiye temin ettik ve yürümeye başladık. İstasyonun hemen önünden ileri doğru dik bir yolu takip ederek Nara parka ulaşıyorsunuz

Nara’nın önemli gezi yerleri

1-Todaiji Tapınağı –Büyük bir Buda heykeli ile büyük tapınak.

2-Horyuji Tapınağı –Dünyanın en eski ahşap binaları.

3-Omizutori –Su ve ateş içeren Budist törenleri.

4-Isuien Bahçesi –Todaiji yakınındaki geniş Japon bahçesi.

5-Kasuga Taisha –Nara’nın en ünlü Şinto tapınağı.

6-Nara Parkı –Yaban geyik ile merkezi şehir parkı.

7-Wakakusa Yamayaki –Bütün bir dağ ateşe verildi.

8-Toshodaiji Tapınağı –Batı Nara’daki büyük tapınak.

9-Yakushiji Tapınağı –Batı Nara’daki büyük tapınak.

10-Shin-Yakushiji –Yakushiji ve koruyucuların güzel heykelleriyle.

11-Ulusal Müze –Japon Budist sanatında mükemmel müze.

12-Kofukuji Tapınağı –Fujiwara Klanı’nın aile tapınağı.

13- Heijo Sarayı –Nara İmparatorluk Sarayı’nın eski sitesi.

14-Yoshikien Bahçesi-Üç ayrı Japon bahçesinden oluşur.

15-Naramachi-Eski evleri ile eski ticaret bölgesi.

Nara park plan

Todaiji Tapınağı

Todai-ji Temple- Daibutsuden Hall

Todaiji ,  “Büyük Doğu Tapınağı”, Japonya’nın en ünlü ve tarihsel açıdan önemli tapınaklarından ve Nara’nın bir dönüm noktasıdır. Dünyanın tamamen ahşaptan yapılmış en büyük binasıdır. Japonya’nın en ünlü Büyük Buda heykellerinden biri olan Vairocana Daibutsu burada bulunur. Tapınak il başkanı tapınağı olarak 752 yılında inşa edilmiştir. Burası Japonya’nın başkenti olduğunda Budist tapınakları o kadar güçlü büyüdü ki Nara hükumet işleri üzerindeki tapınağın etkisini düşürmek amacıyla başkent 784 yılında Nagaoka’ya taşındı.

Todai-ji Temple- Büyük Buda-Daibutsu

Birkaç küçük Budist heykel ve eski ve mevcut binaların modelleri de Daibutsuden Salonu’nda sergileniyor. Resimde açık olarak duran el bir insan büyüklüğündedir.

Todai-ji Temple delikli direk

Bir diğer popüler cazibe Daibutsu’nun burun deliği ile aynı büyüklükte, tabanında bir delik olan bir direktir. Bu delikten geçebilenler, bir sonraki yaşamlarında aydınlanma verileceği söyleniyor. Buraya gelen ziyaretçilerin bazıları bunu deniyorlar. Anlaşılan o ki  Büyük Buda şişman insanları sevmiyor.

Todai-ji Temple -Kokuzo Bosatsu

Salonun içinde, Daibutsu’nun arkasına ve yanlarına yerleştirilmiş, karşılaştırılabilir bir yüksekliğe sahip iki büyük heykel var. Bunlardan biri Kannon Bosatsu’yu (Avalokiteśvara Bodhisattva) ve diğeri (yukarıdaki fotoğraf), bilgeliğin ve hafızanın Bodhisattva’sı olan sekiz büyük bodhisattva’dan biri olan Kokuzo Bosatsu’yu (Ākāśagarbha Bodhisattva) temsil eder.

Todai-ji Temple- Daibutsuden Salonu maketi
Todai-ji Temple Nandaimon Kapısı

Todaiji ‘ye olan yaklaşım boyunca, iki sert görünümlü heykel tarafından izlenen büyük bir ahşap kapı olan Nandaimon Kapısı duruyor. Nio Guardian Kings’i temsil eden heykeller, geçitle birlikte ulusal hazineler olarak belirlenmiştir.

Todai-ji Temple Nigatsudo Hall

Nigatsudo Salonu, Daibutsuden Salonu’nun doğusundaki tepeye kısa bir yürüyüş mesafesindedir ve balkonundan kentin güzel manzaralarını sunmaktadır. Salon, her yıl Mart ayında düzenlenen muhteşem Omizutori törenlerinin yapıldığı alandır.

Kasuga Taisha

Ziyaret saatleri: 6: 00-18: 00 (nisan-eylül)  -06: 30-17: 00 (ekim-mart) -İç alan: 08: 30-16: 00

Giriş ücreti: Serbest (dış alan), 500 yen (iç alan)

Kasuga Taisha

Kasuga Taisha Nara’nın en ünlü tapınağıdır. Başkentle aynı zamanda kuruldu ve kentin korunmasından sorumlu olan tanrıya adadı. Kasuga Taisha, Nara ve Heian Dönemlerinin çoğunda Japonya’nın en güçlü aile klanı olan Fujiwara’nın mabedi idi. Kasuga Taisha periyodik olarak yüzyıllar boyunca her 20 yılda yeniden inşa edilmişti. Ancak Kasuga Taisha’ da, Edo Dönemi sonunda gelenekler kesildi.

Türbenin ücretsiz olarak ziyaret edilebildiği teklif salonunun ötesinde, türbenin iç yapılarının daha yakından görülebilmesini sağlayan ücretli bir iç alan bulunmaktadır. En uzak olanı, binanın cephesi boyunca uzanan eğimli bir çatı ile karakterize edilen, kendine özgü Kasuga tarzı tapınak tarzını sergileyen çok sayıda tapınak binası içeren ana bölümdür.

Kasuga Taisha fenerler

Kasuga Taisha, ibadet edenler tarafından bağışlanan fenerleri ile ünlüdür. Binalardan sarkan yüzlerce bronz fener bulunurken, birçok taş fener yaklaşımlarına hitap ediyor. Fener, biri Şubat başında, biri Ağustos ortasında olmak üzere iki Fener Şenliği sırasında yılda iki kez yanar.

Kofukuji Tapınağı

Ziyaret saatleri: 9:00 – 17:00 (Ulusal Hazine Müzesi ve Doğu Altın Salonu)

Tapınak alanı 24 saat açıktır.

Giriş ücretleri: 500 yen (Merkez Altın Salonu)  -700 yen (Ulusal  Müzesi)

300 yen (Doğu Altın Salonu) -900 yen (Ulusal Müzesi ve Doğu Altın Salonu)

Kofuku-ji Temple

Kofukuji, Nara ve Heian Dönemlerinin çoğunda en güçlü aristokrat klanı olan Fujiwara’nın aile tapınağıydı. Tapınak Nara ‘da 710’da başkentle aynı zamanda kuruldu. Fujiwara’nın gücünde, tapınak 150’den fazla binadan oluşuyordu.

Tapınakta beş katlı bir pagoda ve üç katlı bir pagoda dahil olmak üzere tarihi değeri olan çeşitli binalar bulunuyor. 50 metre yüksekliğinde, Japonya’nın en yüksek ikinci beş katlı pagodası, Kyoto’nun Toji Tapınağı’ndaki beş katlı pagodadan yalnızca yedi metre kısa. Kofukuji’nin pagodası, Nara’nın simgesidir. İlk olarak 730’da inşa edildi ve en son 1426’da yeniden inşa edildi. Her iki pagoda da halk tarafından girilemez.

Kofukuji’nin tapınak alanlarına giriş 24 saat ücretsiz mümkün olsa da, giriş ücreti ödemesi gereken üç alan vardır: Merkez Altın Salonu, Doğu Altın Salonu ve Kofukuji Ulusal Müzesi.

Nara Park

Nara Park’ta Geyik besleme

Nara Parkı Nara’nın merkezinde büyük bir park olarak 1880 yılında kuruldu. Todaiji, Kasuga Taisha, Kofukuji ve Nara Ulusal Müzesi gibi Nara’nın belli başlı ilgi çekici yerlerini barındırır.

Park, yüzlerce serbest dolaşım geyiklere ev sahipliği yapıyor. Nara Park yaklaşık 1200 geyik ile şehrin bir simgesi haline gelmiş ve hatta doğal bir müze olarak tayin edilmiştir. Nara’nın geyiği şaşırtıcı şekilde evcildir, ancak onları besleyeceğini düşündüklerinde saldırgan olabilirler. Geyik krakerleri parkın etrafında satılıyor ve bazı geyikler beslenmelerini istemek için ziyaretçilere yaklaşmayı öğrendi.

Geyik eşimden kraker istiyor
Nara park geyiği

Bu gezinin arkasına güzel bir Japon yemeği iyi gider dedik ve afiyetle yedik.

Nara’da yemek

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.