MIYAJIMA ADASI, Japonya

Miyajima adı ‘’Tapınak Adası’’ anlamına gelmektedir. Asıl adı Itsukushima’dır. Itsukushima veya Miyajima, Seto İç Deniz’inin batısında Hiroşima Körfezi açıklarında bulunan bir adadır. Ada Japonya’nın en güzel 3 manzarasından biridir. Itsukushima idari olarak Hiroşima prefektörlüğünün Hatsukaichi şehrine bağlıdır.

Miyajima Adası her yönüyle kutsal görüldüğünden yüzyıllardır bu adada kimse ölmemiş ve hiç kimse doğum yapmamıştır. Hamile kadınlar, hasta ve yaşlılar ana adaya geçmek zorundadır. Ölenlerin mezarları ise ana adadadır.

Miyajima adasının Japonya haritasındaki konumu

Japonya gezimizin en güney ucuna varmış bulunuyoruz. Tokyodan başlayan Japonya maceramız sırasıyla Kyoto, Nara, Osaka, Kobe, Himeji, Hiroşima ve Hiroşima’dan günü birlikte gittiğimiz Miyajima (Itsukushima) adası.

Miyajima ulaşım

Otelimizi Hiroşima da seçmiştim. Buradaki gezimizi tamamlayıp tren ile adanın karşısında bulunan Miyajimaguuchi İstasyonuna vardık. Hiroşima-Miyajimaguuchi arası 25 dakika sürüyor. Kısa bir yürüyüşle JR Miyajima Ferry iskelesinden kalkan feribotlara binip Miyajima adasına varıyorsunuz. JR PASS tren biletimiz olduğu için trene ve feribota ücretsiz binebiliyoruz.  İskeleye yaklaşırken adanın ve de Japonya’nın sembollerinden olan denizin ortasındaki Tori Gate ’in ilk görüntülerini alıyorsunuz.

Feribottan Tori Gate

Floating Torii Gate (yüzen Torii kapısı)

 

Eşim ile ben yıllarca bu görüntünün hayaliyle beklemiştik. Sonunda görmemiz nasip oldu.  Mümkün olduğu kadar erken saatlerde buraya ulaşmaya çalışın.  Gelgitler yüzünden sabah bu Torii suyun içinde olacaktır. Öğleden sonra denizin geri çekilmesiyle denizin ortasında olan bu yere kumlar üzerinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

1875 yılında yapılan kapı, 16 metre uzunluğunda iki sütunun üzerinde yer alan 23 metrelik ahşap kemerden oluşur.

Sabah saatlerinde Itsukushima Floating Torii Gate
Sular çekilince Itsukushima Floating Torii Gate

 

Adaya ayak bastığınızda bir heyecan kaplıyor içinizi sadece bir günlük vaktiniz var. Her yeri görmek için harekete geçiyoruz. İskelede bulunan Miyajima Turist Information Center’dan ada ile ilgili broşür ve harita alabilirsiniz. Önemli yerleri kaçırmamak için sürekli bu bilgileri toplarım.  Kıyı boyunca yürüyoruz yiyecek ve hediyelik eşya satan dükkanların arasından bir ucu karada diğer ucu deniz üzerine bulunan Itsukushima Shrine tapınağının önüne varıyorsunuz. Buraya girmeden Tori Gate önünde bol bol resim çekiliyoruz.

Itsukushima Floating Torii Gate
Itsukushima Floating Torii Gate

Itsukushima Shrine (Tapınağı)

Resimleri çektikten sonra Tori Gate ‘in esas parçası olan Itsukushima Shrine (Tapınağı) nı görüyoruz.

Japonya’da, Hiroşima prefektörlüğündeki Miyajima adasında yer alan 6. yüzyıldan kalma tapınak. Itsukushima Tapınağı Japon Fırtına Tanrısı Susanowa üç kızına adanmış bir tapınaktır.1996’dan bu yana Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alır. 2004 yılında ciddi şekilde hasar görmüş ve onarımdan geçmiştir.

Tapınağın bulunduğu ada kutsal sayıldığı için eski devirlerde burada yerleşime izin verilmiyordu, günümüzde de adada ziraat yapılmaz ve ölüler adaya gömülmez. Tapınağın inşa edilmesi ile ona hizmet edecek insanlar adaya yerleşmiş; sivil savaş yıllarında tapınakla bağlantısı olmayan aileler de adada yaşamaya başlamış ve tapınağın ziyaretçilerinin artması ile ada turistik bir yer haline gelmiştir.

Ziyaret saatleri: 06.30-18.00

Giriş Ücreti 300 Yen

Itsukushima Shrine (Tapınağı)
Sabah bu tapınağın önünden yürüyerek geçmiştik. Şimdi sularla dolmuş hali.

Daiganji Tapınağı

Itsukushima’dan çıkınca kıyı bölgesindeki Daiganji tapınağının önüne geliyoruz. Daiganji Tapınağı veya Kikyozan Hokoin, Budizm’in Shingon mezhebindeki Koyosan Şubesine aittir. Bu tapınağın kurucusu Kamakura döneminde 1201 ve 1203 yılları arasında tapınağın Rahip Ryokai tarafından yeniden yapıldığı söyleniyor. Ana salonda, Ulusal Önemli Kültürel Varlık olarak belirlenmiş dört Buda heykeli bulunmaktadır. Daiganji Tapınağı, şeref, müzik, bilgelik ve servet tanrıçası Benzaiten’e adanmıştır.

Daiganji Tapınağı
Daiganji Tapınağı

Kıyı bölgesini takip edip Miyajima Public Akvaryumu gördükten sonra yukarı tepelere doğru yönümüzü çeviriyoruz. Kimi zaman dar sokaklardan geçiyor,

Missen tepelerine doğru ilerlerken dar sokaklar

Kimi zaman eşsiz manzaralı tepelerden yürürken sakuraların eşsiz güzellikleri altında dinleniyoruz.

Açmış sakura çiçeklerinin arkasında Tahoto Pagoda

Güzel bir yürüyüşten sonra Daisho-in Tapınağına varıyoruz.

Daisho-in Tapınağı

 

Ziyaret saatleri: 08.00-17.00

Giriş ücreti: Yok

Daisho-in, Itsukushima Mabedi kadar iyi bilinmese de, görülmeye değer birçok özelliğe sahiptir. Kalın ormanlık Missen ‘in eteklerinde yer alır ve Miyajima’daki en ünlü tapınaklardan biridir. Tapınak, dünya mirası olan “Itsukushima Tapınağı” ve Missen Dağının tabanına 5 dakika uzaklıktadır. Daisho-in tapınak bölümleri, dağın yamacında, güzel binalarla ve farklı seviyelerde geniş bir alana yayılmıştır.

Ayrıca numaralandırılmış eserleri takip ederek tapınağı kapsamlı bir şekilde gezebilirsiniz.

Daisho-in tapınağı numaralamış gezi haritası

İlk gördüğünüz şey ana salona giden merdivenler. Merdivenleri tırmanırken, sol tarafınızda çok özel şeyler göreceksiniz, yüzlerce koruyucu çocuk tanrısının heykelleri olan başka bir taşlı merdiven var. Kesinlikle şaşırtıcı ve gerçek dışı görünüyor.

Daisho-ine çıkan merdivenler
koruyucu çocuk tanrısının heykelleri

Daisho-in, 500’den fazla heykelin adandığı tapınak olarak bilinir. Sitenin etrafında yürürken, birçok farklı şekil ve boyutta sayısız heykel göreceksiniz. Tapınağın bölümleri yanı sıra, bu heykeller siteyi tamamen gizemli ve benzersiz kılıyor.

Küçük tanrılar

Ve ana tapınağa varıyoruz.

Daisho-in Tapınağı ana bina

Daido çağının 1. yılı olan 80 yılında keşiş Kukai tarafından kurulmuştur. Kukai, Japonya’daki en ünlü keşişlerden biri ve Shingon Budizm’in kurucusuydu.

Daisho-in Tapınağı ana bina

1868’deki Meiji Restorasyonuna kadar, tapınağın on iki adet bağlı tapınağı vardı. Ayrıca Miyajima Adasındaki Itsukushima Shinto Tapınağı ile yakın bir ilişkisi vardı. Bölgede sayısız Budist öğretisini bulacaksınız.

Daisho-in yatan buda
Eşim ruhunu dinlendiriyor

23 numaralı ziyarette Henjokutsu Mağarasını göreceksiniz. Tapınağın bölümlerinden biridir. 88 tapınağın Şikoku Hacı ile ilgili 88 ana Budist ikonu vardır. Ziyaretçiler, hac rotasının tüm tapınaklarını ziyaret etmek yerine, bu mağaradaki nimetlere sahip olabileceğine inanıyor.

Henjokutsu Mağarası

Daisho-in tapınağını iyice gezdikten sonra iniş yolculuğuna başlıyoruz. Hedefimiz beş katlı pagodaya giderken Momijidani Parkı içinde küçük bir mola veriyoruz.

 

Momijidani Parkı  (Akağaç parkı)

Missen Dağının eteklerinde, vadi yakınlarındaki Momijidani nehri boyunca uzanan bir park var. Edo döneminde akçaağaç fidanı ağaçlarının ekildiği zamanlar oluştu. Bu Momijidani Parkın başlangıcıydı.

Momijidani Park-köprü

Bu park ta mevsimlerin değişmesiyle İlkbaharda kiraz çiçekleri, yaz başında taze yeşil yapraklar ve sonbaharda görülen renk tonları karşılar sizi. En güzeli de, Sonbaharda 200 akça ağaç tarafından oluşturulan çeşitli kızıl tonlar.

Momijidani Park Kahve molası

Miyajima’nın keyfini çıkarmanın keyifli ve rahatlatıcı bir yolu, adanın birçok büyüleyici yürüyüş yolundan birinde yürüyüş yapmaktır. Deniz kenarındaki şehir alanını çevreleyen patikalar da yürürken aşağıdaki kasabaya bakan güzel manzaralar görürsünüz. Daha önemli bir yürüyüş isteyenler için, Missen Dağının zirvesine çıkan üç yol var: Momijidani parkuru, Daisho-parkuru ve Omoto parkuru.

 

Üç yoldan Daisho-in parkuru en güzel manzaraları sunar ve diğer ikisi kadar dik değildir. Momijidani parkuru, en kısa ve en dik olanıdır, çoğunlukla ormanların içinden geçer. Kasabadan zirveye ulaşmak 1,5 – 2 saat sürüyor.

Toyokuni Shrine ve Beş Katlı Pagoda

Beş katlı Pagoda ilk olarak 1407 yılında inşa edildi ve 1533 yılında restore edildi. Buradaki temel ilah, Budist azizler Fugen ve Monju’nun eşlik ettiği Tıp Buda’sı. Meiji döneminde, tanrı ve azizleri simgeleyen Budist imgeler çıkarıldı. Şimdi bunlar Daiganji Tapınağında bulunuyor.

Beş katlı pagoda

Bir bütün olarak pagoda, korkuluk direklerinin süs kapakları ve kirişlerin yerleştirilmesinde gösterildiği gibi Japon tarzında inşa edilmiştir. Bununla birlikte, Çin etkisi, saçakları destekleyen ahşap direklerin tepesi gibi kısımlarda ve kirişlerin kuyruklarında da görülebilir.

beş katlı pagoda

Bu yapının Japonya’daki sadece beş örnekten biri olduğu söyleniyor. Deprem ve tayfunların neden olduğu yatay salınımlara dayanır. Pagoda 27,6 metre yüksekliğindedir ve çatısı Japon Selvi kabuğu zona katmanlarıyla kaplıdır. Büyük onarım çalışmaları 1945’te yapıldığında, yapı kırmızı lak ile kaplanarak orijinal haline getirildi.

beş katlı pagoda ve Toyokuni Shrine

Miyajima Adası gezimizi tamamlıyoruz.  Beş katlı pagodayı da gördükten sonra feribota doğru yöneliyoruz. Aynı Nara ’da ki gibi burada da geyikler yol ortalarında serbestçe dolaşıyorlar. İskeleye doğru bizim ile yürüyorlar. Anki bizi uğurluyorlar.

Miyajima geyikleri sokaklarda
Miyajima feribotu

Feribota bindik, ana adadan tren ile Hiroşima’daki otelimize dönüyoruz. Hiroşima’dan sonra Fuji Dağı Hakone gezimiz olacak sonrasında da Tokyo’ya gidip son gezimizi yapacağız.

Bu bizim için çok zevkli bir gezi oldu. Umarım gezginlere yol gösterir bir yazı olsun.

MIYAJIMA ADASI, Japonya” için 3 yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.