KYOTO, Japonya

 

Kyoto, Japonya seyahatimizin ilk durağı oluyor. Aslında Japonya’ya gelirken Tokyo hava alanını kullandığımız için bir gece Tokyo da kalmıştık. Ertesi günü Hikari 507 hızlı treni ile Kyoto ya geldik.

Gezilerimizi Kyoto hakkında biraz bilgi verdikten sonra yazmaya devam edeceğim.

KYOTO TARİHİ

Kyoto 794’ten 1868’e kadar imparatorun ikametgahı ve Japonya’nın başkenti olarak kullanıldı. Bu tarihten sonra başkent Tokyo’ya taşındı. 1,5 milyon nüfusu ve modern yüzü olan ülkenin en büyük on kentinden biridir.

Yüzyıllar boyunca, Kyoto birçok savaş ve yangınla tahrip edildi, ancak olağanüstü tarihi değeri nedeniyle şehir, atom bombası için hedef şehirler listesinden çıkarıldı ve II. Dünya Savaşı sırasında yıkılmadı. Bugün şehirde sayısız tapınak, türbe ve diğer paha biçilmez yapılar günümüzde hayatta kalmaktadır.

Kyoto Japonya’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı almaktadır. Kyoto ismi Japonca da ‘’Başkentlerin Başkenti ‘’ anlamına gelmektedir.

KYOTO GEZİSİ

Kyoto da hava limanı bulunmamaktadır. Türkiye’den Tokyo veya Osaka’ya gelip buralardan hızlı tren veya otobüslerle Kyoto ya gelebilirsiniz. Tavsiyemiz bizim de yaptığımız gibi önce Tokyo ya gelip buradan hızlı tren ile buraya ulaşmaktır.  Japonya yazımda da belirtiğim gibi Türkiye’den JR PASS tren bileti alıp hem ucuza hem de zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde bütün şehirleri dolaşabilirsiniz.

Kyoto istasyonuna gelince buradan yerel trenler ile Takeda da kalacağımız otele gittik. Yerleştikten hemen sonra tekrar tren ile Karasumaoike istasyonunun yakınlarında bulunan Nijo Kalesine geldik.

Giriş saatleri :8:45 – 17:00 (giriş 16: 00’a kadar), 9: 00-16: 00 arası Ninomaru ‘ya giriş

Giriş ücreti: 600 yen (Nisan 2019’dan, Ninomaru Sarayı’na giriş için 400 yen ek ücret alınacaktır)

NİJO KALESİ

Nijo Kalesi

Nijo Kalesi, Edo Döneminin (1603-1867) ilk shogun’u Tokugawa Ieyasu’nun Kyoto konutu olarak 1603 yılında inşa edildi. Torunu Iemitsu, 23 yıl sonra kalenin saray binalarını tamamladı ve beş katlı bir kale ekleyerek kaleyi daha da genişletti.

Tokugawa Shogunate 1867’de düştükten sonra, Nijo Kalesi bir süre imparatorluk sarayı olarak kullanıldı daha sonra tarihi bir mekan olarak halka açıldı. Saray binaları tartışmasız, Japonya’nın feodal döneminin kale saray mimarisinin hayatta kalan en iyi örnekleridir ve kale 1994 yılında UNESCO dünya mirası alanı olarak seçilmiştir.

Nijo Kalesi üç alana ayrılabilir: Honmaru (ana savunma çemberi), Ninomaru (ikincil savunma çemberi) ve Honmaru ve Ninomaru’yu çevreleyen bazı bahçeler. Tüm kale alanları ve Honmaru, taş duvarlar ve hendeklerle çevrilidir.

Nijo Kalesi Karamon Kapısı

Nijo Kale’sini ziyaret edenler, kalenin doğusundaki büyük bir kapıdan girer. Etrafı izleyerek yürüyüşünüz sonrasında kalenin ana cazibe merkezi olan Ninomaru Saray’ının bulunduğu Ninomaru (ikincil savunma çemberi) girişi olan Çin tarzı Karamon Kapısı’na geleceksiniz. Bu kapıdan geçer geçmez karşınızda muhteşem ahşap görüntüsüyle Ninomaru sarayı sizi karşılıyor olacak.

Ninomaru Sarayı

Ninomaru Sarayı, shogunun Kyoto’ya yaptığı ziyaretler sırasında konut ve ofis olarak kullanılırdı. Orijinal haliyle ayakta kalan saray, davetsiz misafirlere karşı bir güvenlik önlemi olarak koridorlarla birbirine bağlanan, birbirleriyle bağlantılı çok sayıda ayrı binadan oluşuyor. Sarayın odaları tatami mat örtülüdür ve zarif bir şekilde dekore edilmiş tavanlara ve güzel bir şekilde boyanmış sürgülü kapılara (fusuma) sahiptir.

Ninomaru Bahçesi

Ninomaru Saray’ının dışında, büyük bir gölet, süs taşları ve bakımlı çam ağaçları ile geleneksel bir Japon peyzaj bahçesi olan Ninomaru Bahçe’sini görebilirsiniz.

Ninomaru sarayı arkası
Nijo kalesini dolaşan Kimonolu Japon kızlar

Birçok yabancı turist gibi yerli turistler de bu mekanı ziyarete gelmişlerdi. Burada bir adettir gezen yerli turistler dükkanlardan kiraladıkları çeşit çeşit kimonoları ile tarihi mekanları gezerler.Birlikte bir fotoğraf  çekilmek isteğimi kırmayıp bizlere poz verdiler.

Nijo kalesi bahçesi

Japonya ya gelirken sakura (kiraz ağacı çiçeği) açma zamanlarını kontrol ederek gelmiştim. Geçen sene 23 Mart-2 Nisan arasında açmışlardı fakat bu sene birkaç gün geç kaldı. Bu yüzden Kyoto da fazla bu görüntüleri çekemedik. Yukarıdaki resimde de görüleceği gibi yeni açmaya başlamışlar.

Bu günümüzün çoğu yolculuk ve otele yerleşme olarak geçtiğinden buradan ayrılıp Kyoto istasyonuna gidip yemeğimizi yedikten sonra otele yerleştik.

 

KYOTO’DA 2.GÜNÜMÜZ

Doğu Kyoto bölgesinde gezilmesi gereken yerleri sıraladım. Fakat bunların hepsini görebilmek için en az iki  gün ayırmak gerekir. Biz bu bölgeye bir gün ayırdığımız için belli başlı yerleri gezdik.

1-Kiyomizudera -Büyük ahşap terasıyla ünlü tapınak.

2-Higashiyama -Kiyomizudera çevresindeki tarihi bölge korunmuştur.

3-Ginkakuji -Güzel tapınak aslında gümüş kaplı değil.

4-Kyoto Ulusal Müzesi -Tarih ve sanat üzerine her şey.

5-Nanzenji Tapınağı -Güzel taş bahçe ile Zen Tapınağı.

6-Gion -Kyoto’nun en ünlü geyşa bölgesi.

7-Kenninji Tapınağı -Kyoto’daki en eski zen Tapınağı.

8-Filozofun Yolu -Kiraz çiçekleri ile ünlü yürüyüş yolu.

9-Kodaiji Tapınağı -Toyotomi Hideyoshi anısına yapıldı.

10-Shorenin Tapınağı -Chionin’in yanında bahçeli bir Tendai tapınağı.

11-Heian Tapınağı -Antik İmparatorluk Sarayından sonra modellenmiş tir.

12-Chionin Tapınağı -Budizm’in Jodo tarikatının baş tapınağı.

13-Eikando Tapınağı-Kyoto’nun en ünlü sonbahar renkli spotlarından biri.

14-Shinnyodo Tapınağı-Sonbahar renkleri ile bilinen az ünlü tapınağı.

15-Yasaka Tapınağı-Gion Festivali’ne ev sahipliği yapan popüler türbe.

16-Maruyama Parkı-Kiraz çiçekleri için Kyoto’nun en popüler parkı.

17-Shogunzuka Höyüğü-Gözlem güverte ile dağ tepe Tapınağı.

Bu günkü programımız epey yüklü olacak. Sabah erkenden Kyoto istasyonuna gidip istasyonun önündeki otobüs duraklarından günlük otobüs pass bileti almak oldu. 500 Yen.

 

Kyoto Otobüs hatları

GİNKAKUJİ (GÜMÜŞ KÖŞK)

Ginkakuji ‘ye Kyoto İstasyonundan 5, 17 ya da 100 numaralı otobüsle yaklaşık 35-40 dakikada ve 230 yen karşılığında ulaşılabilir. Otobüs ile Ginkaku-ji Tapınağına gittik. Giriş 500 Yen.

Açık olduğu saatler :  8: 30-17: 00

Ginkakuji yerleşim planı

Oldukça geniş bir alandır. Plan ile gezmekte fayda var.

Ginkakuji (Gümüş Köşk )

Ginkakuji (Gümüş Köşk), Kyoto’nun doğu dağlarında (Higashiyama) bulunan bir Zen tapınağıdır. 1482 yılında, shogun Aşıkağa Yoshimasa, emeklilik villasını bugünkü tapınağın arazisine kurdu ve büyük babasının Kyoto’nun kuzey dağlarının (Kitayama) üssünde bulunan emeklilik villası olan Kinkakuji’den sonra modellendi. Villa, 1490’da Yoshimasa’nın ölümünden sonra bir Zen tapınağına dönüştürüldü.

Bugün Ginkakuji, Gümüş Köşk, yarım düzine tapınak binasından, güzel bir yosun bahçesinden ve eşsiz bir kuru kum bahçesinden oluşuyor. Bahçelerin ve binaların görülebildiği, etrafındaki dairesel yol boyunca yürüyerek keyif alırsınız.

Hondo (solda) ve Togudo Hall (sağda)

Hondo’nun hemen yanındaki Togudo, Ginkakuji’nin tapınağın kuruluşuna kadar uzanan Gümüş Köşk’ün ‘un yanı sıra diğer tapınak binasında bulunuyor. Togudo, günümüzde tatami odalarının çoğunun hala tasarlandığı mimari tarzı olan Shoin mimarisinin en eski örneği olarak kabul edilen tatami matı ile çalışma odası kaplanmıştır. Bina ve çalışma odası genellikle halka açık değildir.

Ginkakuji (Gümüş Köşk)

İsmine rağmen, Gümüş Köşk hiçbir zaman gümüş kaplı değildi. Bunun yerine, adın, binanın yapımından sonra Altın Köşk ile tezat oluşturması için bir asırdan fazla bir takma ad olarak ortaya çıktığına inanılmaktadır. Alternatif olarak, binanın karanlık cephesine yansıyan ay ışığının (geçmişte siyah vernikle kaplanmış olan) gümüş rengi bir görünüm verdiği açıklanmıştır.

Köşk, Ginkakuji’nin arazisinde, sağlam bir şekilde korunmuş, periyodik yenileme çalışmaları geçirmiş olmasına rağmen, geçmiş yüzyıllardaki birçok yangın ve depremde sağlam kalmış olan iki binadan biri. Son zamanlarda binanın çatısı yeniden yapıldı ve depreme dayanıklılığı arttı.

Gümüş Kum Denizi

Güzergâhın ilerisinde, “Ay Görüntüleme Platformu” adında devasa bir kum konisi bulunan “Gümüş Kum Denizi” olarak bilinen geniş, titizlikle bakımı yapılan kuru bir kum bahçesi bulunuyor.

Ginkakuji’nin adalar ve köprüler

Togudo’nun yanından geçtikten sonra yürüyüş yolu, Ginkakuji’nin adalar ve köprüler, küçük akarsular ve çeşitli bitkilerin bulunduğu göletlere sahip olan yosun bahçesini ziyaret ediyoruz. Yol, tüm tapınak alanlarının ve şehrin ötesindeki güzel manzaraların bulunduğu binaların arkasındaki tepeye tırmanıyor. Nihayet tepeye vardığımızda Ginkakuji’nin manzarasının tadını çıkarıyoruz.

Ginkakuji tepeden görünüş

FİLOZOF YOLU

Filozof yolunda yürümeye başlarken

Ginkakuji gezimizi tamamladıktan sonra caddenin hemen altından sola doğru döndüğümüzde filozof yolunu karşımızda buluyoruz.

Filozofun Yolu, Kyoto’nun Higashiyama bölgesinin kuzey kesiminde bulunan hoş bir taş yoldur. Patika, yüzlerce kiraz ağacının sıraladığı bir kanalı takip ediyor. Genellikle nisan ayının başlarında bu ağaçlar renkli olarak çiçek açarlar, bu da kentin en popüler hanami yerlerinden biridir (kiraz çiçeği izleme).

Yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki yol Ginkakuji’nin (Gümüş Köşk) etrafında başlar ve Nanzenji mahallesinde son bulur. Yol, adını Japonya’nın en ünlü filozoflarından biri olan Nishida Kitaro’dan alıyor. Bu rotaya giderken meditasyon yapması söyleniyor.

Filozof yolunda oyun oynayan çocuklar

Filozof yolunda ilerlerken yolda oyun oynayan çocukları görüyoruz. Eşimle birlikte poz veriyorlar.

Yol boyunca restoranlar, kafeler ve butikler, ayrıca kanaldan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan birkaç küçük tapınak bulunabilir. Tapınakların en dikkat çekeni Honen-in, özellikle sonbahar yaprak mevsimi boyunca oldukça görkemli bir giriş kapısı görülür.

Filozof yolunda Otoyo Shrine

Filozof yolunda ilerlerken birçok küçük tapınak görebilirsiniz. Bunlardan birinde hem dinlendik hem de güzel bir zaman geçirdik.

Otoyo Shrine girişi
Filozof yolunda Otoyo shrine

NANZEN-Jİ  TEMPLE

Ginkakuji Köşkünden sonra filozof yolundan uzun bir yürüyüş yaparak Nanzen-ji Tapınağına vardık.

Görülüyor ki bu gün yaya olarak pek fazla yol kat edeceğiz.

Ziyaret saatleri: 08: 40-17: 00 (Aralık-Şubat-16: 30’a kadar), giriş kapanış saatinden 20 dakika önce sona erer.

Nanzen-ji temple

Nanzenji Tapınağı, Kyoto’nun ormanlık Higashiyama dağlarının eteklerinde kurulmuştur. Japonya’nın en önemli Zen tapınaklarından biridir. Japon Zen Budizm’inin Rinzai tarikatındaki okullardan birinin baş tapınağıdır ve halihazırda büyük tapınak binaları kompleksini daha da büyüten birçok yapıyı içerir.

Nanzenji’nin tarihi, İmparator Kameyama’nın emeklilik villasını tapınağın bu anki yerine inşa ettiği ve daha sonra bir Zen tapınağına dönüştürdüğü, 13. yüzyılın ortalarına dayanmaktadır. Kurulduktan sonra, Nanzenji istikrarlı bir şekilde büyüdü, ancak son Muromachi Dönemi (1333-1573) iç savaşlarında tüm binaları yıkıldı. Mevcut binaların en eskisi o dönemden sonra inşa edilmiştir.

Nanzen-ji temple-Sanmon kapısı

Nanzenji’nin merkezi tapınak alanları halka açıktır, ancak tapınak binalarına ve alt yapılarına girmek için ayrı ücretler uygulanır. Ziyaretçiler ilk önce Nanzenji’nin ağaç tepelerinin üzerine uzanan devasa Sanmon giriş kapısına rastlayacaklar. Kapı, 1628 yılında iktidardaki Tokugawa klanı tarafından 1615’te Osaka Kalesi kuşatmasında ölen askerler için inşa edildi. Manzarayı kentin her yerine yaydığı kapıdaki balkona çıkmak mümkün. Kapının arkasında, halk tarafından girilemeyen büyük bir konferans salonu olan Hatto (Dharma Salonu) bulunmaktadır.

Nanzen-ji-su kemeri

Hojo dışında ziyaretçiler oldukça tuhaf manzaralarla karşılaşacaklar: Tapınak alanından geçen büyük bir tuğla su kemeri. Meiji Döneminde (1868-1912) inşa edilen su kemeri, komşu Shiga Bölgesinde Kyoto ile Biwa Gölü arasında su ve mal taşımak için yapılmış bir kanal sisteminin bir parçası. Çevredeki ormana açılan kanal boyunca patikalar bulunur.

Nanzen-ji çıkışı Japon kızlar

Nanzen-ji tapınağı çıkışında karşılaştığımız Japon kızları ile resim çekildikten sonra yürümeye devam ediyoruz.

CHİONİN TAPINAĞI

Chionin Sanmon kapısı

Chionin, milyonlarca takipçisi olan ve Japonya’daki en popüler Budist tarikatlarından biri olan Japon Budizm’inin Jodo tarikatının baş tapınağıdır. Tapınak geniş bir alana ve büyük binalara sahiptir. Ziyaretçiler, büyük Sanmon Kapısı ile karşılaştıklarında tapınağı kesinlikle görecekler.

Chionin’in ana giriş kapısı olan Sanmon Kapısı, Maruyama Parkı ile Shorenin Tapınağı arasındaki yolun yanındadır. 24 metre yüksekliğinde ve 50 metre genişliğinde olan Japonya’daki en büyük ahşap kapıdır ve tarihi 1600’lerin başlarına kadar uzanır. Kapının balkonu halka açık değil. Kapının arkasında, geniş bir merdiven takımı ana tapınak alanlarına uzanmaktadır.

Chionin girişi sakuralar açmaya başladı

YASAKA SHRINE (Tapınağı)

Yasaka Shrine (tapınak)

Gion Shrine olarak da bilinen Yasaka Türbesi , Kyoto’daki en ünlü tapınaklardan biridir . 1350 yıldan daha uzun bir süre önce kurulan türbe, popüler Gion Bölgesi ve Higashiyama Bölgesi arasında yer almaktadır ve genellikle iki ilçe arasında yürüyen turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Tapınağın ana salonu, honden (iç mekan) ve haiden’ı (salon) tek bir binada birleştirir. Önünde, akşamları aydınlatılan yüzlerce fenerin bulunduğu bir dans sahnesi var. Her fener, bağış karşılığında yerel bir işletmenin adını taşıyor.

Yasaka Shrine tapınak girişi

Yasaka Tapınağı, her temmuzda kutlanan Gion Matsuri yaz festivali ile ünlüdür. Muhtemelen ülkenin en ünlü festivali olan Gion Matsuri, binlerce yıl öncesine kadar uzanıyor ve devasa yüzer ve yüzlerce katılımcının katıldığı bir alayı içeriyor. Tapınak aynı zamanda nisan ayının başındaki kiraz çiçeği mevsiminde de yoğunlaşıyor, çünkü bitişikteki Maruyama Park, Kyoto’daki en ünlü kiraz çiçeği noktalarından biridir.

Yasaka shrine de yiyecek dükkanları

Öğle vakti geçmişti yarım günde pek çok güzellikler gördük. İyice acıkmıştık Yol kenarlarına birçok yiyecek satan açık dükkanlar kurulmuştu buralardan atıştırmalıklarla karnımızı doyurduk ve biraz dinlendik koyulduk yola.

Yasaka Shrine’nin önünden otobüse binip Kiyomizu-dera tapınaklarına gittik.

KİYOMİZU-DERA

Kiyomizu-dera giriş kapısı

Kiyomizudera, kelimenin tam anlamıyla “Saf Su Tapınağı”), Japonya’nın en ünlü tapınaklarından biridir. 780 yılında Kyoto’nun doğusunda ormanlık tepelerde bulunan Otowa Şelalesinin yerinde kurulmuştur ve adını sonbaharın saf sularından almaktadır. Tapınak başlangıçta Japon Budizm’indeki en eski okullardan biri olan Hosso tarikatıyla ilişkilendirildi, ancak 1965’te kendi Kita Hosso tarikatını kurdu. 1994 yılında tapınak UNESCO dünya mirası listesine eklendi.

Kiyomizu-dera pagoda

Kiyomizudera, ana yamacından aşağıya doğru inen 13 metre yükseklikte bulunan ahşap sahnesi ile tanınır. Sahne, ziyaretçilerin bahar ve sonbaharda renkli bir denizde patlayan altındaki kiraz ve akça ağaçların yanı sıra, uzaktaki Kyoto şehrinin güzel bir manzarasını sunar. Sahneyle birlikte çivi kullanılmadan inşa edilen ana salon, tapınağın ana ibadet nesnesine ev sahipliği yapıyor, on bir yüzlünün küçük bir heykeli, bin silahlı Kannon’a ev sahipliği yapıyor.

Kiyomizu-dera da geyşa pozu

Bu günkü tapınak ziyaretlerimizi tamamlamış olduk. Yaklaşık 20 km yaya olarak gezdik. Biraz da şehir içine girelim dedik ve Gion bölgesine geldik.

GİON

Gion sokakları

Gion, doğuda Yasaka Tapınağı ile batıda Kamo Nehri arasında Shijo Bulvarı çevresinde bulunan Kyoto’nun en ünlü geyşa bölgesidir. Bu mağazalar, restoranlar ve dolu ochaya (teahouses), geiko (geyşa için Kyoto lehçesi) ve maiko (geiko çıraklar) eğlendirmek.

Gion, geleneksel ahşap machiya tüccar evlerinin yoğunluğuyla turistleri cezbeder. Mülkiyet vergilerinin eskiden cadde cephesine dayanması nedeniyle, evler yalnızca beş – altı metre genişliğinde dar cephelerle inşa edildi, derinliği caddeden yirmi metreye kadar uzanıyordu.

Gion-Nishiki market

Nishiki Market’i ziyaret edin ve “Kyoto Mutfağını” keşfedebilirsiniz. Yöreyi tadın ve yol boyunca Japon kültürü hakkında bilgi edinin. Gion’un geyşa bölgesinde biraz karışık çay ve Japon tatlılarının tadını çıkarın.

Gion’da bira vakti

Biramızı da içtikten sonra doğru otelimize. Yarın Kyoto’dan tren ile başka bir şehir’e Nara’ya gideceğiz. Onun için dinlenmemiz lazım.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.