JAPONYA’DA ULAŞIM

 

TREN İLE ULAŞIM
 

Japonya ulaşımı tam anlamıyla trenlerle çözmüş ama biletler çok pahalı. Planımız Japonya’nın büyük bir bölümünü gezmek olduğu için bu işe çok para harcamak zorunda kalacaktık. Araştırmalarımı yaparken sadece turistlere özgü JR PASS bileti olduğunu öğrendim. Bu biletin bazı özellikleri var bunlara dikkat etmek gerekiyor. Japonya’da yurt içinde yapacağımız yolculuk planlanmalı ve JR pasosu kullanmak istediğimiz günler belirlenmelidir. Aynı şehirde ya da bir-iki şehir arasında geçirilecek haftalar için pasoya gerek yoktur. 2017 itibariyle 14 günlük normal paso, Japonya’ya gidiş uçak bileti fiyatına denktir. Bu bilet Japonya da satılmamaktadır.

       Ülkemizde İstanbul’da bulunan HIS Travel tarafından hazırlanmaktadır. Yurt dışı sitelerden İnternet üzerinden de alınabilir ama kargo ile bulunduğunuz yere istemek zorundasınız.

Biz 14 günlük 2 kişi için 46.390 yen X2 ödedik. Biraz da biletin kullanımını anlatayım. Bilet      alındıktan sonra Tokyo Narita hava limanında geliş terminalinin alt katında bulunan JR ofisinden gerçek biletle değiştirilmesi gerekiyor. Burada kullanıma başlama tarihi bildiriliyor. Daha sonra bineceğiniz tren istasyonuna gidince size ayrılmış turnikede bulunan görevliye gösterip perona gidiyorsunuz. Bir özellik daha bu bilet sadece rezerve edilmeyen vagonlarda geçerli. Onun için peronda belirtilen bölgede sıraya geçiyorsunuz.

 Türkiye’den satın aldığımız JR PASS biletini Tokyo Narita hava limanında üzerinde tarihi belirtilmiş 14 günlük JR PASS PASOSUNA çevirmiştik. Önemli bir hatırlatma daha yapayım. THY 19.00 gibi Tokyo’ya varıyor. JR ofisi 21.00 de kapanıyor vakit kaybetmeden değişimi yaparsanız Tokyoya veya başka şehre gidecekseniz ücret ödemeden seyahatlerinize başlarsınız. Aksi takdirde Tokyo şehir merkezine bilet alıp ana istasyondan bilet değişimi yapmak zorunda kalabilirsiniz.

 

 

 
Tokyo Narita Express Narita Hava alanı tokyo arası çalışır.
 
 
 Japonya’da ulaşım büyük oranda raylı sistemle sağlanır. Tren çeşitleri şu şekildedir.
 1-Limited Express -L’EX, tokkyu-; az sayıda istasyonda durur ve genellikle manzarası olan güzergâhlarda gider.
2-Express -kyuko-;birçok şehir arasında yolculuk sağlar, daha çok istasyonda durur.
3-Rapid Local -kaisoku-; Komşu şehirler arasında çalışır ve lokal olan her istasyonda durmaz.
4-Local Service -futsu-; lokaldir, her istasyonda durur.
5-Shinkansen, Japonya demir yollarının ve ulaşım ağının bel kemiğidir. Hızlı olduğundan ve modern, mermi görünümünden dolayı Shinkansen e, yurt dışında mermi tren -bullet train- denir. 300 km. hızla gider, konforludur ve seferleri sıktır.
 
Shinkansen
 

 

Şehir içindeki JR istasyonlarında olan Shinkansen platformlarına kolaylıkla gelinir ve yalnızca kalkış saatinde orada olmak yeterlidir. Sigaralı-sigarasız, rezervli-rezervsiz, lüks -green car- ve normal -ordinary car- vagonları vardır. Shinkansen in de çeşitleri vardır.
 5-a) Kodama -yankı-; her istasyonda durur.
5-b) Hikari -ışık-daha az istasyonda durur.
5-c) Nozomi -umut-;içlerinden en az istasyonda duran tren olduğu için en kısa yolculuk süresi olandır. Hepsi hızlıdır, durdukları istasyon sayılarıyla yolculuk süreleri değişir.
****JR PASS Pasosu Nozomi –umut trenlerinde geçmez bütün JR tren ve otobüslerinde kullanabilirsiniz.
Kansai Bölgesinde yapılacak yolculuklar için JR pasosuna gerek olmayabilir. Kansai ’de şehirler arası yolculuklarda Kintetsu firması etkindir. Nara’da şehir otobüsü uygundur. Kyoto ve Osaka’da gelişmiş belediye metroları vardır. Osaka, Kobe ve Kyoto şehirlerinde yerel, şehir içi metrolar da geçerli günlük pasolar bu şehirleri görmek için daha uygundur. Pasonun, gezinin Tokyo kısmını kapsaması iyi olur. Tokyo’da her yer ya JR Yamanote hattının -loop- üzerindedir, yakındır ya da bağlantılıdır.
Seyahatten evvel Trenlerin kalkış saatleri, peronları ve güzergahları hakkında bilgi edinilmesi gerekiyor. Ben telefonuma ‘’HyperDia’’ uygulaması indirdim. Tüm bilgiler buradan alınabilir. JR PASS’ınız yok ise bilet ücretlerini de görebilirsiniz.
 
 

 

‘’HyperDia’’ güzergâh görüntüsü
 
Bazı şehirlerde ve hatlarda JR hatları bulunmuyor. Buralar için günlük PASS biletler alabilirsiniz.
 
            Fuji dağının yakınlarında bulunan Hakone’yi ziyaret edecek olursanız burada görülmesi gereken yerleri kapsayan Odakyu Demiryolları’nın sunmuş olduğu indirimli Hakone Pass kartlarını kullanarak Hakone’yi keşfedebilirsiniz. Bu seyahati Tokyodan planlarsanız Shinjuku istasyonundan 2 günlük Pass bileti 5.140 yene (Tokyo-Odawara arası hızlı tren gidiş-dönüş dahil); Hakone yakınındaki Odawara istasyonundan temin ederseniz 4.000 Yen’e alabilirsiniz. Biletler gidiş dönüştür. Bu biletle 2 gün içinde sınırsız sayıda tren, teleferik,  Füniküler (ropeway), Otobüs ve Ashi gölündeki tekneye binebilirsiniz. Bu bölgeyi HAKONE yazısında daha detaylı anlatacağım.
 
Hakone Freepass 
 
METRO İLE ULAŞIM
Japonya tren yollarıyla olduğu kadar metro ulaşımı ile de ünlüdür. Örneğin Tokyoda 9 adet metro hattı vardır. Kimi yerlerde birbiriyle kesişirler. Hiç yeryüzüne çıkmadan birbirleri arasında aktarmalar yaparak şehrin istediğiniz bölümüne gidebilirsiniz. Metrolar aynı zamanda JR tren istasyonları ile de birbirlerine geçiş verirler.Tokyo Metro Haritası
 
İstasyon numaraları, metro hattını gösteren bir harf ve istasyon için bir numaradan oluşur. İstasyonun uzu bulmanızı kolaylaştıran metro hattını temsil eden bir renkle çevriliyorlar.
İstasyonlar nasıl numaralandırılır?
Harf, metro hattı adını gösterir. (örnek: G : Ginza Hattı )
Metro güzergah haritasında metro istasyonuna göre istasyon numarası gösterilir.
(örnek: 16 : Ueno İstasyon )
İstasyon numaraları metro hattını temsil eden bir renkle çevrelenir. (örnek: kavuniçi )
 
 
 
 
 
 
 
Turistler için Tokyo Metro Navigasyonu, Tokyo Metro ağı (Tokyo Metro ve Toei Metrosu) için kullanıcıların transfer bilgilerini aramalarını sağlamak için Tokyo Metrosu tarafından resmi olarak sağlanan ücretsiz bir uygulamadır. 

 

Bu uygulama İngilizce, Çince (Basitleştirilmiş ve Geleneksel), Korece, Tayca ve Japonca olarak mevcuttur. Tokyo’da geziler için tavsiye edilir. Çevrim dışı kullanılabilir. Yandaki linkten indirebilirsiniz.   Tokyo Subway Navigation

 

JAPONYA’DA ULAŞIM” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.