JAPONYAJAPONYA SEYAHATİMİZ-2017
 
 
Japonya, uzun yıllar gitmek için hayalini kurduğumuz efsane ülke. Hem zaman ayırabilmek açısından hem de maddi açıdan uzak geliyordu bize. Emekliye ayrılınca zaman problemi ortadan kalkmış oldu.
Pek çok yurt dışı seyahatimiz olduğu için ucuz gezmenin de yollarını öğrenmiştik. Turlara katılmadan kendi başınıza gezmek neredeyse seyahatinizi yarı fiyata getiriyor ve özgürce hareket edebiliyorsunuz.
Bu konudan hazırlık bölümünde bahsedeceğim.
JAPONYA HAKKINDA
 
Japonya Uzak Doğuda bir adalar ülkesidir. 6.000 den fazla adadan oluşmuştur.
Japonya Haritası

 

Büyük adaların adları Hokkaido, Honşu, Şikoku ve Kyuşu’dur.
 
Ülkenin adalardan oluşması, Japonların izole olmasında ve kendi uygarlıklarını geliştire bilmelerinde etkili olmuş-tur. Japonlar, diğer kültürlerden fazla etkilenmemiştir.
 127 milyondan fazla nüfusu barındırmaktadır. Başkent Tokyo (35 milyon) Japonya’nın ve dünyanın en kalabalık şehirlerindendir. Kitakyushu-Fukuoka M.M. A. (5 milyon); Osaka (2,7 milyon) Kyoto (1,5 milyon) ; Hiroşima (1,2 milyon)
Resmi dili :Japonca,
Dini :Şintoizm, Budizm, 
Para birimi :Yen’dir. Bizim seyahatimizde 100 Yen 3,22 TL idi
%80’i dağlık bir coğrafya ya sahiptir. Birçok yanardağı barındırır. Bunlardan en önemlisi 3766 m yükseklikteki Fuji Yanardağıdır.
Ulaşımda çoğunlukla demir yolları kullanılır. 26.000 km hat uzunluğu bulunan bu raylarda hızlı trenler ve yer altı trenleri çalışır.
 
 
JAPONYA SEYAHATİ DÜŞÜNCESİ VE HAZIRLIK
 
             Bu güne kadar Japonlar hakkında çok şey duymuştuk. İçe kapanıktılar yüz yıllarca. Geleneklerine bağlıdırlar. Temizlikleri dillere destandır. Çok çalışırlar ve üretirler. Erkek egemen bir yaşam tarzları vardır. Hatta Türklere çok benzerler diye hep duymuştuk. Tarihi ve coğrafi görselleri de cabası. Sakura ağaçları arasındaki muhteşem tapınakları. Ve daha niceleri. Gidip bunları gözlerimizle görelim, tüm duyularımızla yaşayalım istedik.
        Her zaman bir geziye çıkmadan evvel çok kapsamlı olarak araştırma yaparım.  Bu Japonya seyahatinde bunu biraz abartarak yaptım. Çünkü çoğunun İngilizce bilmediği söylenmekteydi.         (ara not: bizde çok İngilizce bilen birileri değiliz. Bunu da burada belirteyim.) Ayrıca yazıları kanji stili okuma imkanı yok. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi.
 
 
Japonya vize istemeyen ülkelerden olduğundan Japonya turu planlarken Japonya Vizesi almaya gerek bulunmuyor.
         Tokyo uçak bileti uzaklığından dolayı pahalı bir bilet. Ancak mille alınırsa ya da çok önceden bir kampanya yakalanırsa iyi bir ücrete alınabilir. Biz biriktirdiğimiz millerle Türk Hava Yollarından aldık. Tabi ki oldukça yüklü olan hava limanı vergilerini alıyorlar.
        Japonya ulaşımı tam anlamıyla trenlerle çözmüş ama biletler çok pahalı. Planımız Japonya’nın büyük bir bölümünü gezmek olduğu için bu işe çok para harcamak zorunda kalacaktık. Araştırmalarımı yaparken sadece turistlere özgü JR PASS bileti olduğunu öğrendim. Bu biletin bazı özellikleri var bunlara dikkat etmek gerekiyor. Japonya’da yurt içinde yapacağımız yolculuk planlanmalı ve JR pasosu kullanmak istediğimiz günler belirlenmelidir. Aynı şehirde ya da bir-iki şehir arasında geçirilecek haftalar için pasoya gerek yoktur. 2017 itibariyle 14 günlük normal paso, Japonya’ya gidiş uçak bileti fiyatına denktir. Bu bilet Japonya da satılmamaktadır.
       Ülkemizde İstanbul’da bulunan HIS Travel tarafından hazırlanmaktadır. Yurt dışı sitelerden İnternet üzerinden de alınabilir ama kargo ile bulunduğunuz yere istemek zorundasınız. 
Biz 14 günlük 2 kişi için 46.390 yen X2 ödedik. Biraz da biletin kullanımını anlatayım. Bilet      alındıktan sonra Tokyo Narita hava limanında geliş terminalinin alt katında bulunan JR ofisinden gerçek biletle değiştirilmesi gerekiyor. Burada kullanıma başlama tarihi bildiriliyor. Daha sonra bineceğiniz tren istasyonuna gidince size ayrılmış turnikede bulunan görevliye gösterip perona gidiyorsunuz. Bir özellik daha bu bilet sadece rezerve edilmeyen vagonlarda geçerli. Onun için peronda belirtilen bölgede sıraya geçiyorsunuz.  

 

Tren kalkış panoları, korkmayın yazılar biraz bekleyince Latince oluyor.
 
Uçak ve tren biletlerini ayarladık şimdi geldi konaklamaya. Seyahatinizi planlarken ne zaman gitmeli diye düşünmek gerek. Bizim için görseller önemli, baharda Sakura ağaçlarının çiçek açtığı dönem harika oluyor. Birde son baharda yaprakların sararıp kızıllaştığı dönem. Biz Sakura zamanını tercih ettik. Fakat bu dönem çok kısa 20-30 gün içinde bitiyor. Bunun için geçmiş yıllardaki Sakura açma zamanlarını inceledim. Güneyden Kuzeye hareketle açmaya başlıyorlar.
 
 
SAKURA ZAMANI; Tokyo-21 Mart-31 Mart; Kyoto-23 Mart-02 Nisan; Osaka– 23 Mart-01 Nisan
Bu tarihler her sene farklı olabiliyor. Seyahatimizin başında yani Kyoto da yakalayamadık. Bizden 4- 5 gün sonra açtılar.                           
Buna göre 28 Mart-10 Nisan arasında güzergaha göre otellerimizi ayarladım. Bu işi de çok önceden rezerve etmek gerekiyor. Sakura zamanı inanılmaz kalabalık oluyor. Hem yer kalmıyor kalanlarda çok pahalı oluyor.
 
ROTAMIZ
 
Gezimizin güzergahı su şekilde oldu: 9 şehir
Tokyo——- 1 gün- varış
Kyoto——-  4 gün,   1 günü Nara da
Hiroşima—- 2 gün, 1 günü Miyajima adası
Osaka——-  2 gün, 1 gün Kobe ve Himeji
Hakone—– 1 gün
Tokyo——- 3 gün-dönüş
Bu yazımda güzergahlar hakkında kısa bilgiler vereceğim. Gezdiğim şehirler hakkında ayrı ayrı yazılar yazacağımdan detaylara fazla girmeyeceğim.
 
1.Gün: TOKYO
 
 
12 saat süren uçak yolculuğundan sonra Tokyo Narita Hava limanına ulaşıyoruz. Gezimizin TOKYObölümünü tekrar buradan döneceğimiz için en sona bırakıyoruz. Sadece bu gece vakit geç oldu diye Tokyo da konaklayacağız. Bunun için Hava alnından 20.15’te JR Sobu/Narita Line Rapid for Tokyo ile Kinshico’ ya oradan da JR Chuo Sobu Line Local Servis for Mitaka treni ile Asakusa bashiye gelip otele yerleştik. Otel bir gece 10.000 Yen
 
2.Gün: KYOTO
 
Fushimi-Inari Taisha Shrine (Kyoto)
 
Tokyo’daki otelimizden ayrıldıktan sonra Asakusa bashi’den Akihabara ya oradan da Tokyo merkez tren istasyonuna gittik. Sabah 09.33 Hikari 507 hızlı trenine bindik ve 12.11 de Kyoto’ya vardık.
Kyoto’dan yerel tren ile (260 Yen) Takeda’daki otelimize gittik. 4 günlük otel için 58.000 Yen ödedim.
Otelden çıkıp tren ile (260 Yen)  Karasuma oike deki Nijo Kalesini gezdik. Giriş 600 Yen. 
 
 
Nijo Kalesi
 
3.Gün: KYOTO
 
Bu gün gezmek için günlük Pass bileti aldık. 500 Yen. Otobüs ile Ginkaku-ji Tapınağına gittik. Giriş 500 Yen. Gezdikten sonra meşhur Filozof yolundan yürüyerek Nanzen-ji Temple’a Oradan da Chion-in Temple’a vardık. Yasaka Shrine gezdik. Burada yol üstünde atıştırmalık yemeklerden yedik.
Tekrar otobüse binip Kiyomizu-dera tapınaklarına gittik.  Dönüşte yaya olarak Gion, Pontocho ve Shinjuku da Nishiki marketi gezip Karasuma istasyonundan otele döndük.Bu gün yaklaşık 20 km yaya olarak yol yapmışız çok yorulduk.
 Ginkaku-ji Temple

 

Filozof Yolu 

 

 Nanzen-ji Temple

 

 Chion-in Temple

 

Yasaka Shrine
 
Kiyomizu-Dera Temple
 
4.Gün: KYOTO- NARA
 
Sabah Kyoto İstasyonundan Nara’ya JR NARA treni ile JR-PASS biletimizi kullanarak gittik. Buradaki Nara Park’ı gezeceğiz. Bu parkın içinde pek çok tapınak var ayrıca parkın içinde geyikler serbestçe dolaşıyorlar.
Sırasıyla Konfukiji Temple, Todaiji Temple (giriş 500 Yen), Nigatsudo Hall, Tamukeyama Hachimangu Shrine, Kasuga Taisha Shrine gezdik.
Burada kişi başı 1500-2000 Yene yemek yiyebilirsiniz. 500 Yene kahve bulabilirsiniz.
 
Nara Park
 
5.Gün: KYOTO- İNARİ SHRİNE
 
Sabah Kyoto İstasyonundan İnari’ye JR NARA treni ile JR-PASS biletimizi kullanarak gittik.
Burada Fushimi İnari Taisha tapınağını ve Torileri gezdik. Tekrar Kyoto’ya dönüp günlük otobüs Pass bileti alıp Kyoto Akvaryumun oradaki yerel pazarı dolaştık.
Tren ile otele döndük. JR PASS biletimizin geçmediği yerel trenlerde genellikle ücretler 260 yen tutuyor.
 
 Fushimi İnari Taisha tapınağı

 

Toriler
 
 
 
6.Gün: HİROŞİMA
 
Kyoto’dan ayrılıyoruz. Ana istasyondan 9.46 da Shinkansen Hikari 461 ile yola çıktık. 10.14 te Kobe de indik. Oradan Shinkansen Sakura 551 ile 11.35 te Hiroşima’ya vardık. Otelimize yerleştik. 2 gün için 22.000 yen ödedim.
Burada ilk günü Hondori İş Merkezini gezdik. Fiyat olarak burası biraz daha ucuz. Yemekler 1.000 yen kahve 300 yen civarı.
Hiroşima parkının içinde Hiroşima( Atom Bombası) müzesini gezdik.
 
Atom Bombası atıldıktan sonra kalan binalardan biri
 
7.Gün: HİROŞİMA-MİYAJİMA ADASI
 
Sabah 9.30 da Hiroşima istasyonundan Miyajimaguci ye gittik. Buradan Feribot ile Miyajima adasına geçtik. Bu tren ve feribot için JR PASS biletimiz olduğundan ücret ödemiyoruz.  Burası kutsal bir ada pek çok tapınak var.
İlk önce Ontori Gate önünde resimler çekildik. Bu Tori adanın sembolü olarak ta kullanılmaktadır.
İlk önce Itsukushimajinja Shrine önünden yürüyerek geçtik. Gelgit başlamıştı dönüşte bu yol su le kaplanmıştı.
Tahoda Pagoda önünden Daisho-in Temple a geçtik. Oradan da Momijidani parkı gezdik.
Çıkışta Gojunoto (Five Staried Pagoda) resimlerini çekip yine Feribot ve tren ile Hiroşima ya döndük.
Burada Hiroşima kalesini, Shareo yeraltı çarşısını ve Hondori’yi gezdik.
 
Ontori Gate (Miyajima Adası)
 
8.Gün: OSAKA
 
9.55 Sakura 542 treni ile Shin-Osaka ya Oradan da Kyoto Line treni ile Osaka merkez istasyonuna vardık. Otelimiz Tsuruhaside olduğu için Osaka Loop Line treni ile gittik. Otele yerleştikten sonra (otel ücreti 2 günlük 18.000 yen)  Osaka Loop Line ile Osaka Jokoen istasyonunun orada bulunan Osaka kalesini gezdik.
Sonrasında Namba, Dotonbori ve Shinbashi de gezdik.
 
Osaka Kalesi
 
9.Gün: OSAKA-KOBE-HİMEJİ
 
Tren ile Kyobashi istasyonuna gidip buradan Mint Bureou da ki Sakuranamiya Park’a yürüdük.Kiraz çiçek ağaçlarının altında gezindik.
Sonrasında Osaka ya dönüp Tren ile Kobe ye gittik. Kobe de Çocuk Müzesinin olduğu KOBE HARBORLAND limanına indik. Burayı gezdikten sonra Çin Mahallesinin bulunduğu Nankinmachi ye gittik.
Devamında Sannomiya istasyonundan Himeji Şehrine gidip Himeji Kalesini gezdik. Shinkansen Kodoma Treni ile akşam Osaka ya döndük.
 
     Kobe China Town

 

 Kobe Limanı (Harborland)

 

Himeji Kalesi
 
10.Gün: HAKONE
 
Osaka dan 10.16 da Hikari 516 treni ile Odawara ya geldik. Tren istasyonundan Hakone Pass Bileti aldık. 4.000 Yen. Bu bilet ile 2 gün tüm yerel trenlere, Otobüslere, Teleferik ve Ashi gölündeki gemi turuna katılabiliyorsunuz. Tozan Railway ile Hakone Yumatu ya Buradan da Gora treniyle Kowakidani deki otelimize gittik. 1 gün için Etrafı tanımak için otobüs ile Gora ya oradan da Cable Car ile Souzan’a çıktık.16.662 yen ödedik.
 
Hakone Tozan Cable Car
 
11.Gün: HAKONE-TOKYO
 
Sabah otelden çıkıp turumuzu yapmak için Gora ya gittik. Hava bozdu fırtına çıktı. Teleferik ve gemi seferlerini iptal etmişler. Otelden ayrılıp Odawara ya oradan da Shinkansen ile Tokyo ya geldik.
Tokyo istasyondan Yurakucho ya gittik ve buradan 3 günlük Tokyo Pass bileti aldık. 1500 Yen.
Tokyo da JR PASS biletimiz ile trenlere ücret ödemeden biniyoruz. Metrolar için ayrıca bilet almak zorundasınız.
Oradan da Shintomicho’daki otelimize gittik. 3 gün için 41.472 yen ödedik.
Otelden Asakusa ya gidip gezdik. Hediyeliklerimizi aldık. Burası alışveriş için uygun bir bölge.
Tsukishima da ki balık pazarını gezip balık yedik. 2.120 Yen
Sonrasında Ginza bölgesini gezdik. 
 
Ginza bölgesi
 
12.Gün: TOKYO
 
Otelden Y metrosu ile Yurakucho ya oradan JY treni ile Ueno Park’a gidip gezdik. Oradan G metrosu ile Asakusa-Senso-ji tapınağına gidip ziyaret ettik. Burası bence Tokyonun gezilmesi gereken en önemli yerlerinden birisidir. Devamında yürüyerek Nakamise Shoping Street i gezdik. Bu bölge de hediyelik alışveriş için uygun bir yerdir.
Akşam tekrar Tsukiji Balık pazarına yemek için gittik. Burada Japon usulü çiğ balıklardan yedik. 4.200 yen.
Sonrasında Y ve R metrolar’ını kullanarak Tokyo Teleport’a gittik. Buradan sahile Odabia ya yürüdük. Burası gece dolaşmak için harika bir yer.
 
 Ueno Park

 

 Asakusa-Senso-ji Temple

 

 Odaiba Statue of Liberty

 

Odaiba Bölgesi
 
 
13.Gün: TOKYO
 
Bu gün Nihonbashi de yürüdük. G metrosu ile Ueno ya gidip çarşısında dolaştık.
H metrosu ile Tsukiji den Kiraz çiçekleri ile ünlü Naka-Meguro (Meguro River)ya gidip güzel resimler çektik. Tekrar H metrosu ile Roppongi Hills’e gidip Mori Garden’i gezdik. H metrosu ile Kamiyacho ya gidip Tokyo Tower’ı resimle dik.
 
Naka-Meguro (Meguro River) 

 

 Roppongi Hills Mori Garden

 

Tokyo Tower
 
14.Gün: TOKYO
 
Bu gün Japonya da son günümüz. Resim çekmek için tekrar Ueno Park’a gittik. Devamında Asakusa nehir kenarında yürüdük.  Otelimize döndük.
Y metrosu ile Yurakucho ya oradan da JY treni ile Tokyo merkez istasyonuna gidip Narita Express treni ile Narita Hava alanına geçtik. Ve İstanbul’a dönüş.
 
 
 
Yukarıda da belirtiğim gibi gezdiğimiz şehirleri ayrı ayrı detaylı bir şekilde yazacağım.
Tüm gezginlere sevgilerle.