HİROŞİMA, Japonya

Değerli gezginler Tokyodan başlayan Kyoto ve Nara olarak devam eden gezimizden sonraki durağımız Hiroşima. Bu ülke her bakımdan ilginç ve tarih dolu bir yer. Fakat burası, yani Hiroşima tarihin ve insanlığın yok edilmek istendiği bir yer. Malumunuz ABD burayı tüm ülkelere kendi gücünü göstermek için kobay olarak kullandığı bir şehir. 6 Ağustos 1945 senesi Uranyum tipi atom bombası Hiroşima’nın 600 metre üstünde patlatılmış ve binlerce insan yanarak daha doğrusu eriyerek kül olmuştur. Bu da kesmemiş 3 gün sonra Nagazaki’ye Plütonyum patlayıcı tipi atom bombası atmışlar burada da 70.000’e yakın insanı katletmiş ve nicelerini sakat bırakmıştır.

İşte bu his ve duygularla Kyoto’dan bindiğimiz Shinkansen Hikari 463 hızlı treni ile 28 dakika sonra Kobe’ye varıyoruz. Burada tren değiştirerek Sakura 533 Shinkansen binip 73 dakika sonra Hiroşima’ya varıyoruz. Bu kadar dakik yazıyorum çünkü bu ülkede hızlı trenler buradaki minibüsler gibi vızır vızır işliyorlar. Tren saatlerine dikkat etmez iseniz yanlış bir trene binebilirsiniz. Bu seferin ücreti 6,480 Yen. Tabi her seferinde yazıyorum bizim JR Pass (Japanese Railroad Pass) biletimiz olduğu için ücret ödemiyoruz. Bununla ilgili Japonya da ulaşım yazımı okuyabilirsiniz.

Kyoto-Hiroşima tren sefer tablosu

Hiroşima, Japonya’nın Hiroşima prefektörlüğünün merkezi ve Chūgoku bölgesinin en büyük şehridir. Şehrin adı Japonca ‘da “geniş ada” anlamına gelmektedir. Şehrin nüfusu 2015 tarihi itibarı ile 1.194.000’dir. Hiroşima, Dünya tarihine nükleer saldırıya maruz kalan ilk şehir olarak geçmiştir.

Bu şehirde görülecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Barış Parkı
  • Hiroşima Kalesi
  • Hiroşima şehir merkezi
  • Barış Anıt Müzesi

 

BARIŞ PARKI

Şehir merkezinin tam karşısında bulunan 120.000 metrekare büyüklüğünde bir park. Burası atom bombasının atıldığı merkezdir.  Yerle bir olmuş tamamen tahrip edilmiş binlerce insanın öldüğü özel bir yer. Hiroşima Barış Anıtı Parkının kurulduğu yer bir zamanlar kentin kalbi durumundaydı. Patlamanın ardından meydana gelen alan üzerine kurulan park günümüzde birçok anıt, müze ve konferans salonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Hiroşima Barış Parkı sakura çiçekleri

Barış Parkı, atom bombasından sonra bir daha buraya bina yapılmaması için oluşturulmuş. İçinde birçok anıt heykel barındırmaktadır ayrıca bir ucunda da Barış Anıt Müzesi bulunmaktadır.

Koreli Kurbanlar Anıt Mezarı
Çocukların barış anıtı

Bombalama sırasında yaşamını yitiren çocukların anısına yapılmıştır, iki kolunu yanlara açmış, başında kağıttan yapılmış turna kuşu maketi bulunan bir kız çocuğunun heykeli. Bu heykel de, bombardıman sırasında trajik şekilde hayatını kaybetmiş Sadako Sasaki’nin yaşam öyküsünü anlatmaktadır. 1945’te ABD’nin atom bombası, Sadako Sasaki’nin Hiroşima’daki evlerinin iki km uzağında patlıyor. Sadako Sasaki o zaman iki yaşındaymış. Atom bombasından fiziki olarak hiç zarar görmemiş. Okuluna gitmiş normal hayatına da devam etmiş. 12 yaşında birdenbire hastalanmış. Doktorlar, Sadako ya “Atom bombası hastalığı ” adı verilen kan kanseri teşhisi koymuşlar ve hastanende tedavi altına almışlar.

Halk arasında uzun yaşam, umut, şans ve mutluluğu simgeleyen turnaların efsanesini bir arkadaşı kendisine hatırlatmış. “Kağıttan 1000 Turna Kuşu ” efsanesine göre, hasta birisi eğer kağıttan 1000 adet turna kuşu yaparsa, tanrılar bu kişinin dileğini yerine getirecek ve onu sağlığına kavuşturacaktır. Bunun üzerine Sadako, kağıt turnaları katlamaya başlamış. 644 kuşu katlamış.  Yaşam umudu ile katlamalara devam ederken Sadako, 25 Ekim 1955 günü 645. turna kuşunu tamamlayamadan ölmüş. Eksik kalan 356 turnayı, arkadaşları katlayıp onunla birlikte gömmüşler. O günden bu yana turna kuşu barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi olmuş.

Nazım Hikmetin Kız Çocuğu adlı şiiri bu hüzünlü olayları bakın nasıl anlatıyor.

KIZ ÇOCUĞU

Kapıları çalan benim kapıları birer birer.

Gözünüze görünemem göze görünmez ölüler.

Hiroşima’da öleli oluyor bir on yıl kadar.

Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar.

Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu.

Bir avuç kül oluverdim, külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için hiçbir şey istediğim yok.

Şeker bile yiyemez ki kâat gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı, teyze, amca, bir imza ver.

Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler.

Nazım Hikmet

Atom-Bombası Kurbanların Anıt Mezarı

Parkın ortasında Atom-Bombası Kurbanların Anıt Mezarı bulunuyor. Anıt Mezar, ilk patlama ve radyasyona maruz kalma nedeniyle ölenler için yapılan kemerli bir mezardır. Kemerin altında, 220.000’in üzerinde olduğu söylenen isimlerin bir kaydını tutan taştan bir sandık bulunuyor. Anıtın üzerinde “Rahat uyuyun, çünkü hata yenilenmeyecektir. ” yazılıdır.

Her yıl bombanın yıl dönümünde, parkta bir tören düzenlenir. Konuşmalar yapılır, Anıt Mezara çelenkler bırakılır ve patlama anı olan saat 8: 15’te tam bir sessizlik olur.

1964’te Hiroşima’da saldırılarda hayatını kaybeden insanları anmak amacıyla “Barış Ateşi” yakıldı. Bu ateş tam 54 yıldır yanmaktadır ve tüm dünyadaki nükleer silahlar ortadan kaldırılınca söndürülecek.

Atom-Bombalı Kubbe

A-Bomb Dome da (Bombalı Kubbe ) Hiroşima Barış Anıtı olarak bilinen bina Hiroşima’nın sektörlerini tanıtmak için bir yer olarak hizmet vermiştir. Bomba patladığında, ayakta kalan birkaç binadan biriydi. Bir UNESCO Dünya Mirası olan A-Bomb Dome, Hiroşima’nın eşsiz geçmişine somut bir bağlantıdır.

 

HİROŞİMA KALESİ

Hiroşima Kalesi, 1590’larda inşa edilmiş olup Japonya’nın Hiroşima kentinde bulunan bir kaledir. Genellikle kaleler yüksek tepelere ve dağlara yapılırken bu kale, şehir merkezinde bir ovada inşa edilmiş güzel bir örnektir. Kale beş kat yüksekliğindedir ve etrafı bir hendekle çevrilidir. Kalenin içinde ayrıca bir tapınak, bazı kalıntılar ve Ninomaru’nun yeniden inşa edilmiş binaları (ikinci savunma çemberi) vardır. Kale, 6 Ağustos 1945’te atılan atom bombası ile tahrip edilmiştir. 1958’de yeniden inşa edilmiş olup günümüzde Hiroşima tarihi müzesi olarak hizmet vermektedir.

Ulaşım: Kale, Kamiyacho-nishi veya Kamiyacho-higashi tramvay durağına (12 dakika, Hiroşima İstasyonundan 1, 2 veya 6 numaralı hatlarla 180 yen) 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca, Shukkeien’den on dakikalık veya Barış Parkı’ndan 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir.

Ninomaru Kapısı

Kaleye, hendek üzerine kurulmuş köprüden geçerek yukarıda görülen Ninomaru kapısından girilmektedir. Yakın zamanda yapılan yenileme çalışmalarında, kalenin ikinci savunma çemberi olan Ninomaru’nun bazı yapıları, orijinal yapım yöntemleri ve malzemeleri kullanılarak yeniden inşa edildi.

Ziyaret saatleri: 09.00-18.00

Giriş Ücreti: 370 Yen

Hiroşima kalesi hendek ve 2.savunma hattı

Hiroşima bir kale kasabası olarak gelişmiştir; bu sayede kale, kentin hem fiziksel hem de ekonomik merkezi olmuştur. 1589 yılında güçlü feodal Lord Mori Terumoto tarafından yaptırılan Hiroşima Kalesi, Batı Japonya’daki önemli bir iktidar merkeziydi. Meiji Restorasyonu sırasında kentin geri kalanı gibi birçok kalenin başına gelen yıkımdan kurtulurken, 1945’te Hiroşima Kalesi, atom bombası tarafından imha edildi.

Hiroşima kalesi
Hiroşima kalesi

HİROŞİMA MÜZESİ

Ziyaret saatleri: 08.00-18.00

Giriş ücreti: 50 yen –Sembolik olarak alıyorlar.

Müze atom savaşının neden olduğu yıkımı anlatıyor. Bombalama öncesi ve sonrasında sadece Hiroşima tarihini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda nükleer silahların günümüze kadar süregelen gelişimi, üretilmesi ve denenmesi hakkında bilgiler veriyor.

Atom bombasının etkilediği alanı gösteren maket

ABD’nin attığı “Little boy” isimli Atom bombası  Hiroşima’da 140 bin kişinin ölmesine neden oldu. 3 gün sonra ABD Nagazaki’ye daha büyük bir saldırı gerçekleştirdi.

Hiroşima üzerin atılan ”Little Boy” adlı Uranyum tipi atom bombası

2.Dünya Savaş’ının son aşamasında 6 Ağustos 1945 Pazartesi saat 08.15’te ABD Hava Kuvvetleri “Little boy” küçük çocuk adlı bombayı “Enola Gay” isimli B-29 bombardıman uçağı ile Japonya’nın Hiroşima şehri sınırları içerisine attı. Bunun maketi müzede sergilenmektedir.

Yanmış çocuklar tasviri

Herkes Hiroşima’yı atom bombasının atıldığı yer olarak bilebilir, fakat bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu bu müzeyi görmeden hayal bile edemez. Burada bombadan evvel ve bombadan sonra ki nesnelerin ve insanların görüntülerini gördüğünüzde biraz olsun o yaşananları hissedebilirsiniz. Yukarıdaki canlandırmada yıkılmış binalar derileri erimiş çocuklar anlatılmaktadır.

HİROŞİMA ŞEHİR MERKEZİ

Hondori Caddesi şehrin merkezi konumunda. Alışveriş yapmak ve akşam dolaşmak için çok güzel bir yer. Kapalı çarşı tarzında yapılmıştır. İçerisinde pek çok mağaza ve restoran bulunmaktadır.

Hondori kapalı çarşısı

Hondori kapalı çarşısında Sake, elektrikli ev aletleri ve diğer çeşitli hediyelik eşya alışverişlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Hondori alış veriş caddesi

Alışveriş için, Shareo (Yer altı alışveriş merkezi): Gece vakti alışveriş yapmayı planlıyorsanız, Hiroşima Hondori ‘de yer-altındaki Shareo’yu deneyin.

Hiroşima şehir merkezine fazla vakit ayırmadım. Çünkü yarın çok merak ettiğim Miyajima Adasına gideceğiz. Bir de alış-veriş için son gezimiz olacak Tokyoyu planladık. Malum Türkiye’ye dönüş uçağımız Tokyo dan kalkıyor.

Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.