BALİ ADASI, Endonezya

 

 

 
 
GENEL BİLGİLER

Bali Endonezya ya bağlı bir adadır. Endonezya takım adaları yaklaşık 17.000 tanedir. Batıda CAVA, doğuda ise LOMBOK adası arasında kalır. Başkenti DENPASAR. Halkın %93 ü Hindu geri kalanın büyük kısmı Müslümandır. Endonezya’nın en turistik adasıdır. Para birimi INR (Endonezya Rupisi) dir. Yaklaşık 4.000.000 kişi yaşamaktadır.
Bali, Ağustos ve Eylül aylarında ve yine Noel ve Yeni Yıl’da çok kalabalık olabilir.
Gündüz sıcaklıkları, yıl boyunca 20-33⁰ C arasında değişir. Aralık ayından Mart ayına kadar, batı muson şiddetli yağmurlar getirebilir, Haziran’dan eylül ayına kadar nem oranı düşüktür ve akşamları oldukça serin olabilir. Yılın bu zamanında kıyı bölgelerinde neredeyse hiç yağmur yoktur.

Baliyi altı bölgeye ayırabiliriz. 


1-Güney Bali ( Kuta , Bukit Yarımadası , Canggu , Denpasar , Jimbaran , Legian , Nusa Dua , Sanur , Seminyak , Tanah Lot )

Kuta Plajı ve şık Seminyak ile adanın en çok ziyaret edilen yerleridir.

2-Orta Bali ( Ubud , Bedugul , Tabanan )

Bali’nin kültürel merkezi .

3-Batı Bali ( Negara , Gilimanuk , Medewi Plajı , Pemuteran , Batı Bali Ulusal Parkı )
Java ve Batı Bali Milli Parkı’na feribotlar buradan kalkar.
 

4-Kuzey Bali ( Lovina , Singaraja )
Volkanik siyah kumlu plajlar ve eski başkent.

5-Doğu Bali ( Amed , Besakih , Candidasa , Kintamani , Klungkung , Agung Dağı , Padang Bai , Tirta Gangga )

Sahil köylerini, aktif bir volkanı ve muazzam Mount Agung’ı bu bölgededir.

6-Güneydoğu Adaları ( Nusa Lembongan , Nusa Penida , Nusa Ceningan )

Güneydoğuda, dalış aktiviteleri için popüler olan ıssız açık deniz adaları.

 
GELELİM GEZİMİZE
 
21-AĞUSTOS-2012
 
Bali ye yolculuk çok uzun süreceğini düşünerek Seyahatimizi Singapur aktarmalı olarak planladık.
Hem de bu küçük şirin ülkeyi bir kez daha görme imkanımız olacaktı. THY ile Singapur’a geldik.
Buradan da Bali ye Air Asia’dan gidiş dönüş 375 USD ye bilet almıştım.
 
Singapur Hava Limanı


İstanbul Atatürk Hava Limanından THY 0066 sefer 00.40 uçağı ile Singapur’a uçuş başladı. Singapur Changi Hava Limanına 16.25 Vardık.

Otele yerleştik.  Otel 80 SGD  ödedim.
MRT ile şehre geçtik. Orchard (Orkide) caddesine gezmeye gittik. Akşam marketten suşhi alıp dışarıda yedik. Bu gece Singapur’daki otelde geceliyoruz.
 
22-Ağustos-2012

Singapur Changi Hava Limanından Air Asia  12.15 uçağı ile Bali Denpasar’a uçuş başladı. Bali Denpasar Hava Limanına 14.45 varış.2 saat 30 dakika.

Şu an uçaktan KINTAMANI Volkanını görüyoruz. Kısmet olur ise yerden de göreceğiz.
 
Girişte 50 USD vize parası ödedik.
Döviz bozdurdum. Yaklaşık 1 TL= 5.250 IN rupisi ediyor.  ( 1 USD= 1,79 TL )

Taksiyle Otelimizin olduğu Tanjung Benoa ya gittik. Taksi 105.000 Rupi

 Otelimiz

 Otelimiz
 
 Otelimiz

 

Akşam yemeğinde ördek ve deniz mahsulleri yedik. 370.000 Rupi

23-Ağustos-2012


Bugün Nusadua’yı gezdik. Nusa Dua , yüksek kaliteli otellerin bir yerleşim bölgesi olarak bilinen Güney Bali’de bir yarımadadır . Beyaz kumlu uzun sahillere sahiptir. Yüzme için uygundur. 
 
Nusa Dua sahilleri

 

Nusa Dua Park
24-Ağustos-2012


Bu gün Kuta bölgesine gidiyoruz. Kuta adanın en bilindik turistik merkezlerindendir.

Plajı çok gelişmiş olmamasına rağmen iyi sörf yapıla bilinen bir bölgedir. Uzun Hint Okyanusu kıyısında yer alan Kuta, aslen turistler tarafından sörf cenneti olarak keşfedilmiştir. Kuta’nın beş km uzunluğundaki kumlu plajı, Bali’deki en iyi sahil bölgesidir.
Plaj satıcıları ve masajcılar zaman zaman sizi rahatsız etse de yinede güvenli bir bölgedir.
Hava alanı buraya taksi ile 15 dakika mesafededir. Yaklaşık 50.000 Rupi ye taksi bulabilirsiniz.

 Kuta plajlarına giriş Kapıları

Kuta Plajları
 


 Akşam otelde Bali müzik gösterili yemeğe katıldık. 


 

 

 

Bali halk dansları grubu ile fotoğrafımız. Ellerimizin duruşu saygıyı ifade ediyor.
 

25-Ağustos-2012

Tuttuğumuz bir jeep ile ada turuna çıktık. Araç şoförlü ve yakıt şirkete ait 350.000 Rupi. Şoförümüz Komand adlı bir Bali’li. Batur yanardağı na gittik. Batur giriş 110.000 Rupi.  Yolda ağaç oymacıları, Gümüş işleyicileri ve Batik üreticilerini gezdik. Dönüşte Rice Teras gezisi yaptık. Rice Teras giriş 20.000 Rupi.


İlk olarak Sukawati, Gianyar bölgesinde Raya Batuan caddesi üzerindeki sanatçıların bulunduğu atölyeleri gezdik. Muhteşem resimler ve heykel oymacılığı yapıyorlar.


 DEWA PUTU TORIS Resim atölyeleri
DEWA PUTU TORIS Yerel Ressamlar 
 
Resim atölyelerinden hemen sonra  yakınlardaki PURA DESA ADAT BATUAN Tapınağını ziyarete gittik. Burası çok güzel mimarili yapılardan oluşuyor. Ziyaretçiler buraya girerken Sarong denilen peştamalı bellerinden aşağısını örtüyorlar. Girişte bağış karşılığında temin edilebiliyor 10.000 Rupi gibi. 30-45 dakika burası için yeterli bir süre.  Güzel fotolar çekebilirsiniz.    
 
 
 
 
 
 

PURA DESA ADAT BATUAN Tapınağı

Yerli Kadınlar tapınakta sunmak için çiçek yapıyorlar

Tapınağa şort ile girmek yasak olduğundan girişte örtünmemiz için peştamal veriyorlar.

Tapınaktan ayrıldıktan sonra Ubud ta  bir ağaç oymacılığı atölyesini ziyaret ettik. Bali insanları  bu konuda çok iyi yetişmişler. Yaptıklarını görünce hayretler içinde kalıyorsunuz.

 

 

 

 

Buradan da ayrılıp rotamızı Kintamani Volkanının bulunduğu Ulan Batur dağına doğru çeviriyoruz. Yeşillikler içinde dar yollardan geçerek bu eşsiz güzellikteki bölgeye varıyoruz. Burası bir yanar dağ ve eteklerinde Danau Batur gölü oluşmuş. Yanardağın hemen karşısına kurulmuş bir çok teraslı restoranlar bulunuyor. Burada öğle yemeğimizi alıyoruz ve dağı seyre dalıyoruz.

Kintamani Volkanı  Ulan Batur Dağı
 

 

 

 

Adanın gidebildiğimiz en kuzey ucundan merkeze doğru dönüş yolculuğuna başladık. Yolda özel bir kahve çiftliğine uğradık. Burada pek çok çeşitli kahveler sizlere sunuluyor. Ama bunlardan bir tanesi çok özel LUWAK COFFEE (PEA BERRY COFFEE) özelliği burada yetişen en olgun kahve meyvelerini Misk kedileri yiyorlar. Misk kedileri bu kahve çekirdeklerini sindiremiyorlar ve dışkıları ile toprağa bırakıyorlar.Bu eşsiz fermantasyon işleminde yer alan mide asitleri ve enzim atik hareket, dünyanın en nadir kahve içeceği için çekirdek üretir.Bazı insanlar tarafından misk kahvesi veya gelincik kahvesi ve sadece kedi kaka kahvesi olarak bilinir.

 Kahve meyvesi

Kahve tadımı yapıyoruz
 
Daha sonra Tegallalang bölgesindeki RICE TERRACE (Pirinç Tarlaları) nı gezmeye başlıyoruz.
Bir vadi içinde dağlara doğru teraslar şeklinde oluşturulmuş pirinç tarlaları arasında dolaşmak oldukça zevk veriyor insana. Yeşilin her tonunu görebiliyorsunuz. Burası Bali de kesinlikle görülmesi gereken bir bölge. Foto meraklıları için eşi benzer bulunmayan manzaralar sunuyor.
Rice Teras ( Pirinç Tarlaları)
 

 

 

 

 

 

 

 
 
26-Ağustos-2012

 

Şoförümüz ile Tanah lot Tapınağına gittik. Ada üstüne kurulmuş bir tapınak. Daha sonra adanın ortalarında üç göller ve şelale gezisi yaptık. Yolda Taman Ayun ve çeşitli Tapınaklara gittik. Göl üstündeki Beratan Tabanan Tapınağını gezdik. Araca Ücret olarak 430.000 Rupi ödedik.
 
İlk önce Tanah Lot tapınak bölgesine gidiyoruz. Tanah Lot, Kuta , Legian ve Seminyak’ın güneydeki turistik bölgelerinin kuzey batısında araba ile yaklaşık 45 dakika uzaklıktadır.
Tanah Lot , Bali’deki önemli tapınaklarından biridir . Tapınak sadece denizde bir kaya üzerinde yer almaktadır. 15. yüzyıl Hindu rahibi Nirartha’nın eseri olduğu ve Balili spiritüalizm (Ruhçuluk) ve mitolojinin önemli bir unsuru olduğu söylenir. Gelgitin az olduğu zamanlarda yürüyerek adaya ulaşabilirsiniz.Giriş ücreti 60.000 Rupi.
 
Tanah lot yürüyüş yolu
 
Kaya üstüne yapılmış Tanah Lot Tapınağı
 
Tanah Lot Tapınağındaki ayinden çıkan Balililer
 
Tanah Lot adakta bulunan bir yerli

Tanah Lot’un girişinde bulunan dükkanlarda satılan ağaç oymacılığı eserleri
 
Buradan ayrılıp  BEDUGUL bölgesindeki Üç göllere hareket ediyoruz. Bu bölge Denpasar’a yaklaşık 50 km mesafede. Bratan (Beratan), Buyan ve Tamblingan’ın üç krater gölleri bu bölgede yer alır. Burası 700 metre veya daha yüksek bir rakımda, en yüksek dağ zirveleriyle birlikte 2000 metrenin üzerindedir ve burası açıkçası soğuk olabilir. İlk önce  Buyan Gölünde mola verip dinleniyoruz.
 
Buyan Gölü kenarında bir yerli
 
Yola devam yol kenarlarında birçok maymun görüyoruz ve beslemek için duruyoruz.
 
 
Munduk Red Coral şelalelerine gitmek için virajlı yollardan geçerek orman içinde bir yere aracı park ediyoruz. Burada in cin yok bir adam dikilmiş sizden şelaleye inmek için para talep ediyor.40.000 Rupi ödüyoruz ve bize bir patika yolu gösteriyor. Şoförümüz aracın yanında kalıyor biz uzun bir yokuş aşağı yürüyüşten sonra şelaleye varıyoruz.
 
Tropik orman içinden şelaleye yürüyüş
 
 
 
MUNDUK WATERFALL; Bali’nin kuzeyinde Munduk köyünde bulunur. Deniz seviyesinden 800 metre yüksekliktedir. Yoldan aşağı patikadan Karanfil ve kahve ağaçları yanı sıra Avokado, muz, durian meyve ağaçları arasından 10 dakikalık güzel bir yürüyüşten sonra Şelaleye varabilirsiniz. Girişte 20.000 IDR ücret alıyorlar. İnerken yanınıza bir baston almanızda fayda var. 
 
Buradan Beratan Gölü üzerinde yer alan Pura Tunjung Beji Ulun Danu Beratan Tapınağına gidiyoruz. Pura Ulun Danu Bratan ( Bratan Tapınağı Gölü ). Tanah Lot’tan sonra , bu belki de adadaki en çok fotoğraflanan tapınaktır ve kesinlikle Bali’nin ikonik görüntülerinden biridir. Tapınak, Bratan Gölü’nün batı kıyısında yer alır. 1633 yılında inşa edilen tapınak, göl tanrıçası Ida Batara Dewi Ulun Danu’ya adanmıştır . Gerçekten çarpıcı bir ortamda güzel bir tapınak. Giriş 30.000 Rupi .  
 
 
 

 Pura Tunjung Beji Ulun Danu Beratan Tapınağı

 
Ulun Danu Beratan Temple
 
 
 
Dönüş yolunda Mengwi de bulunan  Pura Taman Ayun Tapınağın ziyaret ediyoruz.
Pura Taman Ayun ( Mengwi Su Tapınağı ), ( Mengwi’nin 2 km batısında, Abiansemal’a giden yolda ) Bu çok hoş bir tapınak, 1634 yılında Mengwi Kralı tarafından aile tapınağı olarak inşa edilmiştir. Tapınağın teraslı avluları, insan yapımı su yolları ile çevrelenmiş ve bir köprünün üzerinden girilmiş çok iyi korunmuş bir arazide yer almaktadır. 
Giriş 20.000 Rupi
 

Pura Taman Ayun Tapınağı

Pura Taman Ayun Tapınağı
 
27-Ağustos-2012
 
Nusa Dua’daki Geger plajına gittik
 
 
     Geger Beach,  güney Nusa Dua’da ince altın kuma sahiptir . Geger’in çoğu halka açıktır  ve aynı adı taşıyan Geger Tapınağı gibi eşsiz bir tapınak burada bulunmaktadır. Plaj oldukça tenhadır. Çoğu zaman rüzgarlı olduğu için sörfçüler tarafından tercih edilir.
Masajcı kadınlara uygun fiyatlarla sahilde masaj yaptırabilirsiniz.Tapınağın altındaki kayalık burun arkasında küçük bir ıssız plaj bulunmaktadır. Geger Tapınağının hemen yanında uzun boylu bitkiler tarafından gizlenmiş  patika yolu ile bu ‘gizli sahile’ gidebilirsiniz. 
Körfezin güney ucunda, Geger Tapınağının  altında akan küçük bir dere vardır. Birkaç merdiven sizi Nusa Dua Beach Grill’e götürür.Burada harika deniz ürünleri ve biraların tadını çıkarabilirsiniz.
 
 
Yukarıda resimde gördüğünüz gemi bir uçurtmadır. Dayanamayıp satın alarak İstanbul’a getirdim.
 
 
28-Ağustos-2012
 
Bugün Dalış yaptım. Su kalitesi iyi değildi.Bir Alman turist ile daldık. Yine de denizin altında  su kaplumbağalarıyla birlikte yüzmek güzeldi.   Daha sonra Kaplumbağaların olduğu Turtle Park, Benoa da çiftliğe gittik.
 
Buraya Tanjung Benoa burnundan kalkan tekneler ile ulaşılabiliyor. Dileyenler cam tabanlı tekneler ile  tüplü dalışa katılmadan güzel su altı manzarasının keyfini çıkarabilirler. Mercan kayalıkları, çeşitli süs balıkları, deniz bitkileri ve diğer deniz hayvanları. Giderken yanınıza ekmek alırsanız, böylece  teknede balıkları besleyebilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık 15 dakika sürer. Yaklaşık kişi başı 150.000 rupi.
 

Gelgitler nedeniyle tekneler sizi kıyıdan 400-500 metre içeride denizin içine indirir ise şaşırmayın. Su çok sığlaştığı için yürüyerek karaya ulaşırsınız. 

Burada deniz kaplumbağalarının dışında çeşitli hayvanlar ile tanışabilirsiniz. 


Burada yüzlerce yıllık kaplumbağalardan yeni yumurtadan çıkmışlara kadar bir çoğunu görebilir hatta elinize alıp sevebilirsiniz.

İguanaları da  elinizde tutabilirsiniz.

Kaplumbağa adasında, başka hayvanları da görebilirsiniz. Maymunlar, yılanlar, şahinler, papağan ve yarasalar gibi.
 

 Su kartalı

Boa Yılanı
 

 

 
Cesaretiniz var ise bu yarasayı elinize alabilirsiniz.
 
Tanjung Benoa da Paraşüt ile deniz üstünde dolaşma imkanı bulabilirsiniz.
 
29-Ağustos-2012
 
Tanjung Benoa da sokak aralarında dolaşmaya çıktık. Her yer tapınaklar ile dolu. Hatta neredeyse her evin bahçesinde irili ufaklı tapınaklar mevcut.
 

Bu tapınaklar yolların kenarında içinde görevli kimse yok rahatça girip dolaşabilirsiniz. 

Sokak aralarında çocuklar dini kutlama yaparken.
 
30-Ağustos-2012
 
Sırt çantamızı alıp sahiler boyunca dolaşmaya çıktık.
 

 Çok uzun kumsallarda yürüdük.

 Yol kenarlarında bulunan tropik çiçekler.

 

 

 Sevimli Bali’li çocuklar Gün batımını izlerken küçük bir kız yanımıza gelerek sevgisini bizim ile paylaştı.

Ve yorgun geçen bir akşamın ödülü Istakoz ve karideslerle akşam yemeği
 
2-Eylül-2012
 
Bu gün de Kuta’yı tekrar dolaşıyoruz.
 
Pura Penataran Desa Adat Legian tapınağı
 
Kuta da dolaşırken gördüğümüz İsviçre restoranı kızım İsviçre de yaşadığı için dayanamayıp girdik içeri.
 
3-Eylül-2012
 
Bu gün özel bir bölgeye gidiyoruz. Pura Luhur Uluwatu, burada yaşayan insanlar için manevi olarak çok önemlidir, çünkü Baliyi güneybatıdaki kötü ruhlardan koruyan kutsal  kayangan jagat tapınağı burada dır.
Bu kutsal önemin ötesinde, Uluwatu aynı zamanda Bali’nin en önemli kültürel performanslarından bir tanesidir . 
 
 
Uluwatu’ya yine aynı şoförümüz ile gittik. 200.000 Rupi ye anlaştık. Tapınağa giriş 20.000 rupi, Keçak dansı izlemek 70.000 Rupi kişi başı ödedik. Girişte yine şortlu bayanlara beline bağlaması için şal veriyorlar.
 

 

Ortada bir ateş yakıyorlar

 

Yerliler etrafında toplanıp dans ediyorlar.
Ünlü Ramayana Hindu destanını içeren ve muhteşem bir Bali gün batımına karşı Kecak Ateş dansını izlemek kaçırılmayacak bir olaydır.
 
Dansları bitince ateşin etrafında ilahiler söyleniyor.
 
Bir kecak performansında hiçbir müzik aleti kullanılmaz – bunun yerine, bir daire içinde oturarak otuz çıplak göğüslü erkek dansçı , “chak… chak… chak” sesleri çıkararak ritmik olarak ve tekrarlayarak  olarak söylerler. 
 
Pura Luhur Uluwatu Tapınağı
 
Uluwatu’daki tapınak, 10. yüzyılda Javan Hindu gurusu Empu Kuturan tarafından yaptırılmıştır. Yedi yüz yıl sonra, guru Niratha diğer tapınakları  ekledi.
 
” Ulu ” kafa anlamına gelir ve ” Watu ” kaya anlamına gelir; “Kayalığın başı” tapınağı Hint Okyanus’unun iki yüz metre üstünde olan dik bir uçurumun tepesindedir.
 
Tapınak, uçurumun altındaki muhteşem bir deniz manzarası ve tamamen unutulmaz bir gün batımı izlenimi sunar.
 
 
5-Eylül-2012
 
Bali den bugün ayrılıyoruz ve Singapur’a geçiyoruz. Yarın İstanbul’a uçuşumuz var günü değerlendirmek için Çin mahallesini geziyoruz.
 
Buddha Tooth Relic Temple and Museum
 
   Buda Tooth  Relic Tapınağı ve Müzesi Chinatown bölgesinde bulunan Yakın geçmişte 2007 yılında inşa edilmiş, ancak tapınağın zengin tasarlanmış iç mekanları ve Budist sanatının kapsamlı sergileri ve geçmiş  yüzlerce yıl boyunca kültürün hikayelerini anlatmaktadır. Tapınak, adını Budistlerin Hindistan’ın Kushinagar kentindeki cenaze töreninden kurtarılan ve topraklarında sergilenen Buda’nın sol dişi dişi olarak gördükleri şeyden alır.
 
 
6-Eylül-2012
 
Bugünde Singapur da son günümüz, Sentosa Adasına teleferik ile geçip dolaştıktan sonra akşam uçağımıza binip memleketimize dönüyoruz.
 
Hayalini kurduğumuz bir bölgeyi gezmenin mutluluğuyla sizlere veda ederken buraları görmenizi temenni ediyorum.